17. listopad s dětmi

17. listopad s dětmi

Jak si s dětmi povídat o naší nedávné historii? Jak jim vysvětlit, co se vlastně 17. listopadu odehrálo a proč to bylo pro nás důležité? Zveme vás k aktivitám, kterými můžete toto téma jemně otevřít. Důležité je i sdílení vlastních zkušeností rodičů či prarodičů. Nebojte se otevřeně mluvit o politice. Být angažované a zajímat se o dění kolem sebe mohou i děti. Zasaďte semínko změny.

NALADĚNÍ

Bylo nebylo jedno království. Jmenovalo se Československá socialistická republika. Mnozí z rodičů a prarodičů ho ještě pamatujeme. A v tom království panoval král, kterému se říká Prezident, spolu se skupinou lidí, které se říkalo Federální shromáždění. Ti si přáli, aby je všichni poslouchali. Kdo si chtěl myslet nebo dělat něco jiného, toho tvrdě potrestali. Někteří poddaní, kteří žili jinak než nařizoval Prezident nemohli cestovat, dělat svoje povolání nebo dokonce chodit do školy. Poddaným se to nelíbilo a chtěli změnu. Domluvili se, že se potkají a řeknou to Prezidentovi. Takovému shromáždění se říká demonstrace. Prezident na ně ale poslat vojáky a ti je bili. Lidé měli ale holé ruce a nechtěli se prát. Chtěli říct, co se jim nelíbí a změnit to. Začali se scházet častěji a nakonec se jim podařilo bez boje Prezidenta svrhnout a zvolit si nového, který to s nimi myslel dobře. Nový Prezident se jmenoval Václav Havel, kterého měli rádi.

DEMONSTRACE NA PAPÍŘE

Jak taková demonstrace vypadá? Podívejte se na dobové fotografie ze 17. listopadu a zkuste si takovou zmenšenou demonstraci vytvořit společně doma na papír.

Co budete potřebovat:

  • prstové nebo temperové barvy
  • čtvrtku A4
  • bílý papír
  • psací potřeby
  • lepidlo

Postup:

  1. Nejdřív je potřeba vytvořit dav demonstrantů. Na paletu nebo talířek připravte prstové barvy nebo tempery. Nechte děti, aby si do barvy namáčely prstíky a ťupkali na čtvrtku hlavy demonstrantů až bude celá stránka zaplněná.

2. Vystřihněte malé kousky papíru, které budou představovat transparenty. Na ně můžete napsat hesla doprovázející Sametovou revoluci. Zkuste zavzpomínat jaká hesla to byla. Zeptejte se dětí, jaká hesla by samy napsaly, kdyby žily v takovém království a nelíbilo by se jim tam. Na transparenty můžete kreslit i státní vlajky. Všechny transparenty pak nalepte demonstrantům na papír.

DEMONSTRACE DOMA

Není nad to si vyzkoušet vše na vlastní kůži. Zahrajte si doma s dětmi na demonstranty. Nechte je vybrat, co jim doma vadí a udělejte malou demonstraci požadující změnu. Jak by si to děti představovaly jinak? Vytvořte si transparenty v reálných velikostech. Můžete s nimi pochodovat po bytě a skandovat různá hesla. Nebojte se odvázat. Potom si s dětmi popovídejte. Jaké to pro ně bylo dát najevo, co se jim nelíbí? Jak se u toho cítili? Jak požadovaná změna dopadla? Měli reálně možnost změny? Pokud ne, proč? A nakonec otázka pro rodiče: Do jaké míry mají děti doma svobodu a mají možnost se podílet na změnách?

ODKAZY NA AUDIOVIZUÁLNÍ ZPRACOVÁNÍ TÉMATU VHODNÉ PRO DĚTI

Pro dokreslení událostí doporučujeme doplnit společné povídání a tvoření jedním z níže uvedených zdrojů. Otevřou se vám další možnosti rozhovorů a sdílení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.