Výtvarná dílna: Buď jako FRIDA

Výtvarná dílna: Buď jako FRIDA

V dnešní výtvarné dílně si připomeneme významnou ženu – malířku původem z dalekého Mexika. Je jí Frida Kahlo. Tato umělkyně tvořila převážně v první polovině 20. stolení a mezi její nejvýznamnější dílo patří vlastní autoportrét s trnovým náhrdelníkem a kolibříkem.

Proč si připomínáme právě tento obraz? Obraz vznikl po rozchodu s jejím manželem Diegem Riverou, ke kterému ji pojilo silné pouto. Frida malováním sama sebe zaháněla osamělost, snažila se překlenout vzdálenost mezi svým vnitřním a vnějším světem.

Zkuste být jako Frida

Namalujte svůj autoportrét. Podobně jako slavná malířka k tomu můžete použít i rekvizity, které máte poblíž, nebo které vyjadřují vaše emoce, osobnost nebo každodenní rutinu. Důležité je vystihnout kompozici, výraz a atmosféru obrazu. Pusťte se do tvorby a užijte si spoustu zábavy. Že jste nic podobného nikdy nedělali? Nevadí, poradíme  vám 🙂

Jak na to?

Nejjednodušší je nakreslit lidský obličej zepředu a podle předlohy. Tou může být například vaše fotografie, zkušenější kreslíři zvládnou např. i vlastní odraz v zrcadle. Zda budete kreslit tužkou, uhlem, temperami a štětcem nebo jiným způsobem záleží na vás. Zvolte jednoduše to, co je vám a vaší náladě nejbližší.

Nejprve zkuste načrtnout základní obrys tužkou. Kreslete však jemně, abyste tyto tahy mohli lehce zakrýt další kresbou. Abyste chytli správné proporce, je dobré si nejprve základní tvar hlavy – ovál – rozdělit. Na vodorovné střední linii budou oči, na svislé střední linii nos. Přibližně v polovině spodní poloviny bude značka pro špičku nosu a zhruba v polovině mezi špičkou nosu a bradou udělejte značku pro ústa. Uvedené proporce se mohou mírně lišit v závislosti na konkrétním obličeji.

Oční panenky budou při pohledu vpřed umístěny přibližně ve čtvrtině obličeje (při svislém rozdělené). Pokud podle nich spustíte přímky dolů, získáte značku pro umístění koutků úst. Horní linie naznačeného oválu bývá často překryta vlasy, nedržte se jí tedy otrocky, ale berte ohled na individuální vzhled vašeho modelu.

Fotografie ztvárnění nám pošlete na email: murycova@svcrosice.cz.

Věděli jste?

Frida Kahlo byla mistryní dvojitého dialogu. Její autoportrét skrývá spoustu symbolických vyjádření s odkazem na mexickou kulturu, která výrazně ovlivnila její malířskou estetiku. Frida a její manžel byli aktivními členy komunistické strany Mexika, podporovala a provozovala vše lokální, tedy původem z Mexika, od umění, oblečení až po styly vaření. Díky svému osobitému stylu se stala módní ikonou. Autoportrétů za svůj život namalovala celou řadu a ke slávě přispělo i její zobrazení tváře na mexické bankovce v hodnotě 500 pesos. Z  modrého domu – La Casa Azul, kde žila celý svůj život, bylo rok v již po její smrti (1957) vytvořeno muzeum. O Fridě a jejím životě byl natočen celovečerní film se Salmou Hayek v hlavní roli.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.