Černobylfest

Černobylfest

Vážení čtenáři webu Rosicehrave.cz. V měsíci dubnu oslavíme Den Země. Pro jsme se rozhodli toto téma připomenout seriálem příspěvků o naší krajině i nás samotných v ní. Zároveň nám dovolte vás pozvat na unikátní online festival Černobylfest. Festival věnovaný nejen Černobylu, ale obecněji i působení jaderné energetiky na své okolí.

Exkluzivně a se svolením autorů vám v rámci tohoto festivalu přinášíme dva bezplatné filmy, které můžete zhlédnout online. Z důvodu ochrany autorských práv jsou oba filmy přístupné po zadání hesla. Pro získání hesla napište zprávu na email:

cernobylfest@svcrosice.cz

Heslo vám bude zasláno v odpovědi do 5 minut. Filmy jsou online přístupné pouze do konce dubna.

Fukušima: The Silent Voices (Francie / Japonsko, 2017, 58 min.) – Mladá japonská filmařka žijící ve Francii se vrací do svého rodiště nedaleko Fukušimy. Šest let po nukleární havárii se snaží znovu otevřít téma katastrofy se svou rodinou, pro kterou se mezi tím stalo tématem, o kterém se nemluví. „Mé jméno je Chiho Sato a narodila jsem se ve Fukušimě. Moji rodiče a prarodiče stále žijí šedesát kilometrů od fukušimské jaderné elektrárny, v tzv. zóně dobrovolné evakuace.“

Prázdniny v Černobylu (ČR, 2015, 45 min.) – Dnes jezdí do zakázané zóny Černobylu přes deset tisíc turistů ročně. Jejich hlavním cílem je opuštěné město Pripjať a sarkofág, pod kterým je pohřben havarovaný reaktor. Pokud se však člověk chce o Černobylu dozvědět více, je naopak nutné uzavřenou zónu opustit. Následky tragédie totiž sahají mnohem dále. Fotograf Václav Vašků se na tato místa pravidelně vrací a snaží se nalézt tajemství Černobylu dokumentováním lidí, kteří si jej nesou v sobě. Dokumentární film Petra Nesnídala Prázdniny v Černobylu se pokouší zachytit jednu z jeho cest.

Zájemci o téma Černobylu si mohou v rámci festivalu poslechnout také sérii podcastů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.