Hromnicová jantra

Hromnicová jantra

Nastávají Hromnice, svátek očištění, obnovy a všeho nového. Jsou předzvěstí přicházejícího jara, připomínka nového vegetačního období. Ačkoli zatím není nic patrného nad zemí, pod povrchem klíčí semínka, probouzí se míza ve stromech a první rostlinky si razí cestu ven. Keltové oslavovali Imbolc jako svátek nového počátku a všech věcí, které se odehrávají poprvé. Slované oslavovali příchod Peruna, který svými hromy a blesky vyháněl démony zimy. Oheň představoval návrat slunečního světla, zapalovaly se svíčky Hromničky. Je to čas spojovaný s nadějí.

Nové začátky jsou příležitostí i pro nás. Zastavit se, naladit se na to, co se v přírodě děje a podívat se do sebe. Vytvořit prostor pro nové věci a otevřít se možnostem. Uvědomit si, jaký chci, aby byl můj nový rok. K tomu nám může posloužit výroba hromnicové jantry. Obrázku, ve kterém se zviditelní naše přání. Ve svém původním významu představují jantry geometrické obrazce s přesnými tvary. Při naší tvorbě si obrazec poskládáme z fotek, obrázků, maleb a slov. Zvědomte si, kam chcete letos směřovat a jak se chcete cítit. Všechna svá přání vetkejte do své hromnicové jantry.

Co budeme potřebovat?

 • bílá čtvrtka A4 nebo A3 (nebo papír s vyšší gramáží)
 • vodové/anilinové barvy
 • houbička a štětec
 • různé časopisy, fotky, obrázky
 • nůžky
 • lepidlo

Jak na to?

 1. Udělejte si doma klidnou chvilku a zkuste se zamyslet, jak byste se chtěli cítit v tomto roce. Zavřete si oči a tuto náladu si spojte s barvami.
 2. Vezměte si čtvrtku a pomocí houbičky nebo štětců ji celou namočte vodou.

 1. Do mokré čtvrtky zapouštějte štětcem barvy, které jste si vybrali v bodě 1.
 2. Až budete mít celou čtvrtku pokrytou barvami, nechte ji uschnout.

 1. Nachystejte si časopisy, fotky nebo vaše obrázky. Z časopisu si vyberte a vystříhejte obrázky nebo slova, které chcete mít ve své jantře.

 1. Všechny obrázky, fotky si seskládejte do obrazce a nalepte na čtvrtku.
 2. Pokud chcete, můžete si obrazec domalovat nebo do něj dopsat vlastní rukou slova či věty, které jsou pro vás pro tento rok důležité.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.