Košťátka sv. Lucie

Košťátka sv. Lucie

Jméno Lucie se překládá jako zářivá a svým jménem připomíná, že již brzy začne přibývat světla. Dává nám naději, že po tmě se k nám vrátí světlo. Svatá Lucie přináší i čistotu a bdí nad chodem domácností. Dříve chodívala bíle oděná postava s bílou maskou přes obličej do domů s košťátky či peříčky a v koutech místností kontrolovala, zda tam nejsou pavučiny či špína. Vydejte se s dětmi na adventní procházku a vyrobte si společně březové košťátko. Využijte ho k předvánočnímu úklidu, aby se na vás Lucie neškaredila, navštíví-li vaši domácnost.

Naladění

Podívejte se doma s dětmi na obrázky, jak se zobrazovala svatá Lucie. Žena oděná do bílých šatů symbolizujících čistotu. I v přírodě můžeme najít stromy připomínající bílý oděv svou bělostnou kůrou. Jsou to břízy, ze kterých se tradičně vyráběly metly a košťata.

Co budete potřebovat

  • březové proutí
  • nůž nebo zahradnické nůžky
  • provázek

Postup

  1. Vydejte se do přírody hledat břízy. Najdete je snadno podle barvy kůry, ale klidně si s sebou sbalte i atlas stromů a můžete společně pojmenovávat další druhy podle stromů kůry či dalších znaků. Není nutné řezat či stříhat březové proutky ze stromu, byť zimní období je k tomu vhodné. Podívejte se po zemi a určitě najdete dost materiálu popadaného pod břízami.
  2. Na košťátko budete potřebovat jeden silnější rovný klacík dlouhý cca 50 cm na držátko a proutky dlouhé cca 30 cm.
  3. Z proutků si v ruce poskládejte otýpku proutí a obalte jimi klacík. Provázkem poté upevněte proutky ke klacíku a pevně zavažte.
  4. Nakonec nůžkami či nožem zarovnejte proutky do roviny a košťátko můžete začít používat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.