Napsali o nás

Rosice hravě v médiích

12.11. 2020 - www.rosicko.cz

V průběhu podzimních prázdnin jsme se společně s rodinným centrem Kašpárkov a lesním klubem Přeslička dohodli, ke 2. listopadu zrealizovali. Nyní frčíme. Kde? Na distančně zábavním a vzdělávacím webu rosicehrave.cz. Každý týden na těchto stránkách najdete společné aktuální a zároveň tradiční téma – době psaní tohoto příspěvku např. sv. Martin, následně 17. listopad, samozřejmě nezapomeneme ani na Advent, sv. Barborku, sv. Lucii, sv. Albínu a Evu. A každé pondělí najdete na těchto stránkách novou sadu příspěvků, inspirace, zábavy i poučení.

Všechny aktivity jsou rozděleny do tří sekcí: Doma – Venku – Online. Jak již název oddílů napovídá, u aktivit na doma můžete tvořit, zahrát si, nebo jen tak popovídat a poslechnout audioknihu.

aktivit venku budeme muset nekompromisně ven, obout boty do nečasu chtě nechtě objevit i ta místa, o jejichž existenci jste v Rosicích doposud netušili.

 

Nakonec online aktivity jsou určeny pro všechny, kteří jsou akční, ale nyní nemohou svou aktivitu s nikým sdílet. Na každý je den jsou pro vás připraveny v časech 16.30 – 17.30 a 18.00 – 19.00 živé přenosy, ať už se jedná o cvičení, tanec, dílnu nebo talkshow, v nichž můžete s vedoucími pořadu nejen pracovat, poslouchat nebo cvičit, ale také jim zadávat dotazy přes online chat.

A aby vám nemuselo být líto, že jste něco nestihli – všechny aktivity a pořady lze pouštět také ze záznamu. Takže pokud nevíce, co s večerem, není co řešit – vaše adresa je rosicehrave.cz

23.11. 2020 - Česká televize

Reportáž v pořadu události v regionech

25.11. 2020 – www.mikroregionkahan.cz​

ADVENT JINAK. ROSICE HRAVĚ PŘIHRÁVAJÍ MÁVACÍHO MIKULÁŠE, DESKOVKU SV. LUCIE NEBO ADVENTNÍ PROCHÁZKU PRO NEJMENŠÍ

Projekt Rosice hravě spojil tři volnočasové organizace, které už od půle října nabízejí každý týden jiné téma a tipy na trávení času venku, doma a on-line aktivity. Advent je velká výzva, a tak zájemci mohou už teď psát dopis Ježíškovi, s nejmenšími si ukrátit čekání na Vánoce adventní procházkou s úkoly nebo si užít distanční návštěvu Mikuláše.

Veškeré volnočasové “organizované” dění v Rosicích teď startuje u platanu na náměstí. Od začátku listopadu zde má stánek projekt Rosice hravě, tedy “covidové spolčení” zdejšího Střediska volného času Rubiko, Rodinného centra Kašpárkov a Lesního klubu Přeslička. Každý týden připravují speciální tématické aktivity pro zájemce jakéhokoliv věku, aby se zabavili venku, doma i u obrazovek.

Po podzimní, svatomartinské sérii nebo připomenutí 17. listopadu jsou na řadě advent a Vánoce. Už k předešlým tipům a nápadům každý týden přibudou další tři navíc, čistě s vánoční tematikou. A název Trochu jiný advent. “Přinesou jej tři svatí a pramáti Eva. Těšit se můžete na tvořivé dílny, rozhlasovou pohádku o čertech nebo štědrovečerní šifrovací procházku,” popisuje Stanislav Oplatek ze SVČ Rubiko a dodává, jak se Rosice hravě zrodilo: “Náhodou. Po úspěšném Dobropodzimu jsme si lámali hlavu nad tím, jak při stále přísnějších protiepidemických opatřeních zlepšit ostatním náladu a připomenout si, že je na světe jsou i jiné věci, než koronavirus. A tak jsme si 30. října s Kašpárkovem a Přesličkou sedli a 1. listopadu dali dohromady web, na kterém se každý týden objevují nové aktivity a inspirace spojené s aktuálním časem.”

Už tento týden tak u platanu najdete Ježíškovu poštu. “Vytvořte dopis či pohlednici, vhoďte ji do této schránky a můžete se těšit na odpověď přímo od samotného Ježíška. Vyjádřete své nejtajnější vánoční přání obrázkem či slovy,” vyzývají pořadatelé. Dopis je možné do velké dřevěné schránky hodit do středy 18. prosince. Vedle schránky už roste tradiční rosický betlém. Hlavně pro prťata, která by Vánoce měla nejraději hned, je určena adventní procházka s úkoly. Podívejte se na reportáž ČT Brno

Kolem 13. prosince, kdy chodíval Rosicemi průvod sv. Lucie, by se měla v nabídce objevit i desková hra. V plánu je také adventní tvoření s příběhem nebo výroba krmítek.

Teď však všechny členy Rosice hravě zaměstnává pochůzka Mikuláše, čerta a anděla. Jak o ni děti neochudit, jak k nim dostat dárečky a přitom dodržet všechna hygienická nařízení? “Uděláme distančního mávacího Mikuláše,” směje se Oplatek.

“Mikuláš se svými pomocníky nepůjde k nikomu přímo do bytu, ale zazvoní, děti vykouknou z okna, balkonu nebo ze dveří, Mikuláše můžou pozdravit a zamávat mu. Ti odvážnější si s čertem a andělem mohou třeba zazpívat. Pro všechny bude připraven malý balíček v podobě ovoce a sladkostí, který Mikuláš nechá u dveří nebo za oknem,” popisuje Lenka Urbančíková z Kašpárkova.

Mávací trojice projde Rosicemi v sobotu 5. prosince mezi 17. a 19. hodinou a návštěvu bylo potřeba si předem zarezervovat. Minulý čas je správný – časové možnosti kouzelné trojice byly vyčerpány velmi rychle a seznam domácností, kam zamíří, je uzavřen.

Kašpárkov chce také udělat radost dětem z rodin, keré mají hluboko do kapsy a zapojil se už poněkolikáté do akce Krabice od bot. Zájemci mohou krabici naplnit dárky pro děti určitého věku a přinést po domluvě do Kašpárkova na zámek.

Na Železnou neděli, tedy 29. listopadu, se rozsvítí první svíčka na věnci, ale také světýlka na obecních vánočních stromech. Ten rosický už stojí na zámeckém nádvoří, je stejně jako loni darem místních občanů, a rozzáří se v 17 hodin, jak uvedl mluvčí rosické radnice Jakub Hnát.

První svíčka na adventním věnci symbolizuje naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, které nosíme v srdcích…