Velikonoční kumštování: Pletení pomlázky

Velikonoční kumštování: Pletení pomlázky

Mrskačka, šlehačka, žíla, mrskut – to vše je v různých koncích naší vlasti jediné – velikonoční pomlázka. V dnešním videu si ukážeme, jak uplést velikonoční pomlázku z 11 proutků.

Než začneme

  • Budete potřebovat především proutky. Pokud pletete z 11 prutů, budete jich potřebovat nejméně 12 (jeden na rukojeť). Ačkoliv je to běžnou tradicí, proutky nemusí být nutně z vrby, můžete použít i topol nebo jiné dřeviny. Důležité je, aby proutky nebyly příliš silné (2 – 4 mm), byly dostatečně dlouhé a ohebné a bez suků nebo kolínek;
  • Dále využijete obyčejný zavírací nebo jiný nožík a přírodní provázek (např. jutový).

Nyní se pojďme podívat, jak vše splést dohromady:

Věděli jste?

Jak už samotný název “pomlázka” napovídá, úkolem tohoto nástroje bylo (a je) vyplácenou osobu “pomladit”, tedy předat jí jarní mladost a sílu (srov. označení také pro mladé výhonky – mlází). Zvyk šlehání mladými jarními proutky je doložen už ze starého Říma. Nejedná se tedy jen o nějakou kratochvíli našich slovanských předků, ale zřejmě o obecnou tradici daleko starší. V minulosti se k pomlázce přidávalo také polévání vodou, jehož novější obdobu můžeme najít i v dnešní křesťanské tradici (kropení svěcenou vodou).

Možná není tak známá skutečnost, že ještě v dobách ne tak dávných, v první polovině 20. století, nebyla pomlázka ryze mužským instrumentem. S pomlázkou chodily také ženy a dívky, buď před Velikonocemi, nebo na druhý den po velikonočním pondělí.

 

Kontakt na lektora: Stanislav Oplatek; oplatek@svcrosice.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.