Domácí aktivity propojí svět za okny s vaším domem, vaše okolí s vámi.
Nechte se unést květnovým časem a prožijte své jaro hravě.
Pohádkový almanach Rosivadla 8.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. NEOHROŽENÝ MIKEŠ Pohádka o bohabojné důvěře v konečné dobro, o síle, která je větší, než je patrné na první pohled z rozměrů lidského těla Napsal…
Více
Vyrob si svůj květináč se srdíčky
Květiny vysazené v jarních měsících v našich domovech nebo jejich blízkosti určitě ocení, pokud jim umožníte růst v krásném prostředí. Jedním z důležitých a často opomíjených prvků i i vlastní pěstitelská nádoba – květináč. V dnešním tvoření si ukážeme jednoduchý návod na srdíčkový květináč SVČ Rubiko. Aby toho nebylo málo, k tvoření si můžete také…
Více
Bylinář
V měsíci květnu jsme si pro Vás připravili dva bylináře, ve kterých jsou zpracovány léčivé rostliny z rosické obory. Bylinář na cesty Vytiskni si mě nebo ulož do mobilu a měj mě u sebe na cestách do přírody. Jak na mě? Jednoduše tady. Bylinář na cesty obsahuje popis 8 bylinek a jejich fotky, podle kterého se můžete…
Více
Vyrob si své srdce a zavěs ho na zámeckou bránu
Podekujte svým blízkým, nebo lidem, na kterých vám záleží. Podekovat můžete nejen maminkám, ale také zdravotníkům a všem, kdo pro vás v uplynulých nelehkých měsících něco znamenal, kdo vás podržel nebo rozveselil. Jako poděkování můžete vyrobit srdce a zavěsit ho na plot nebo bránu rosického zámku. Pokud nevíte, jak na to, malou inspirací může být…
Více
Květomluva pod platanem
Od 6. 5. naleznete pod rosickým platanem na náměstí květomluvné grafiky a aktivity. Věděli jste, co to Květomluva je? Odkud se vzala Květomluva Květiny jsou od dávných dob spojeny s krásou, něhou, láskou a přátelstvím. Každá květina svým vzhledem, barvou, vůní v sobě nese jistý dar řeči. Má schopnost k lidem promlouvat slovy, které člověk není…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 7.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O CHYTRÉ PRINCEZNĚ Příběh o naplněné lidské touze s přispěním čertovské moci. A v závěru naděje pro mnohé, kteří tuto cestu považují za standard… Napsala…
Více
Výtvarná ekodílna: Slonovinová věž
Vytvářet z nepotřebného odpadového materiálu může být velmi kreativní činností. Můžete si vytvořit sochu, objekt s pomocí punčoch, špejlí a papírových ruliček od toaletního papíru. Připravila jsem pro vás návod na vytvoření Slonovinové věže, věže z Nekonečného příběhu. Co budete potřebovat? 2 ruličky od toaletního papíru; kartón; punčochy; špejle; lepicí pásku; tuhé lepidlo; nůžky; tužku; akrylové barvy (bílou…
Více
Pohádka ke Dni Země
22.dubna se po celém světě slaví Den Země. Už více jak 50 let si tak připomínáme, že o naši planetu Zemi a o její životní prostředí se musíme starat. Pro děti máme veselou pohádku o Koťátku, které zapomnělo mňoukat a o jeho zvířecích kamarádech. I zvířátka v pohádce trápí odpadky odhozené jen tak v přírodě.…
Více
Výtvarná ekodílna: Kuk-átko na výletě v lese
Objevte svět kolem sebe skrze kuk-átko. Kuk-átko je pro kluky, holky i dospěláky. Hlavně pro ty zvídavé. Když se skrze něj budete dívat, uvidíte jen samé zajímavé věci. Třeba potkáte zajímavé brouky, které jste dosud neviděli… Vyrábíme brouka Co budete potřebovat? chvilku času na procházku – na počasí nezáleží staré (nebo jakékoliv jiné) knoflíky peříčka…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 6.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKAA BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉMALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O KOCOUROVI, KOHOUTOVI A KOSE Pohádka o tom, že po světě chodí lidé bystří, důvtipní, ale také i jiní. NapsalaBožena Němcová ÚčinkujíVypravěč: Věrka * Táta: Standa * Martin:…
Více
Cirkulární ekonomika? Hravě!
Víte, co je to cirkulární ekonomika? Zní to možná složitě, ale jen na první pohled. Je to hospodářství, které je založeno na oběhu surovin. Jak to funguje? Podívejte se na zjednodušený život PET lahve. Život PET lahve https://www.youtube.com/watch?v=IuWyD0vmJfg Oběhové hospodářství Teď už víte, jak žije PET lahev, víte, jak funguje i cirkulární ekonomika, tedy oběhové…
Více
Výtvarná ekodílna: Vyrob si svého hmyzáka
Máte zbytečné PET lahve? Pokud ano, máte ideální příležitost udělat z odpadu něco originálního i krásného zároveň. Vyrobte si s námi jarního hmyzáka. Jak na to zjistíte ve videu níže. https://www.youtube.com/watch?v=7HTXayaD2Pg Víte že? Umění tvořící z plastových PET lahví se nazývá PET art. K zakladatelům tohoto směru patří česká výtvarnice Veronika Richterová. Přirozeně zpracovává a…
Více
Karanténa
I když epidemie ustupuje, stále se můžete potkat. O čem mluvíme? Přece o karanténě. Nemusíte se však bát. S rosicehrave.cz může být i karanténa zábava. A aby vám rychleji uběhla, připravili jsme pro vás malé cílové bingo. Stanovte si na každý den v každé z oblastí svůj cíl a odškrtávejte si splněné. Za každý den…
Více
Černobylfest
Vážení čtenáři webu Rosicehrave.cz. V měsíci dubnu oslavíme Den Země. Pro jsme se rozhodli toto téma připomenout seriálem příspěvků o naší krajině i nás samotných v ní. Zároveň nám dovolte vás pozvat na unikátní online festival Černobylfest. Festival věnovaný nejen Černobylu, ale obecněji i působení jaderné energetiky na své okolí. Exkluzivně a se svolením autorů…
Více
Výtvarná ekodílna: Domácí prstové divadlo
Pokud si doma rádi hrajete a společně tvoříte, nabízíme vám námět na tvorbu domácího loutkového divadla. Při výrobě se naučíte něco nového, můžete zažít spoustu legrace. Výroba není nijak náročná a využijete při ní zbytky látek nebo i své staré již nepoužívané oblečení. U nás najdete návod na výrobu dráčka, černokněžníka a rytíře. Vy si…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 5.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA Pohádka o rodičovské pýše, která nejlépe ví, co je pro vlastní dítě nejlepší, aby se nakonec osud naplnil jinou cestou…
Více
Výtvarná dílna: technika koláže
Svérázná malířka, kresliřka a grafička českého původu Toyen alias Marie Černínová patří dodnes k nejvýznamnějším představitelům předválečné avantgardy. Byla spolu se svým nejbližším přítelem Jindřichem Štýrským spoluautorkou artificielismu – směru, který představoval originální alternativu k surrealismu a abstrakci. K jejím nejvýznamnějším dílům patří obraz Sen z roku 1937. V něm se zrcadlí všechny klíčové pocity celé její…
Více
Výtvarná dílna: Mandaly – obrazy z nevědomí
Mandala je slovo sanstskrtského původu znamenající kruh – obraz přirozeného řádu. Mandala po staletí představuje v mimoevropských civilizacích přirozený způsob řešení vnitřních konfliktů a cestu k nastolení vnitřní rovnováhy a celistvosti osobnosti. Není proto náhodou, že se mandalou zabýval také známý psycholog počátku 20. století, Carl Gustav Jung. Jak na mandalu? Základem tvorby mandaly je…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 4.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Obušku, z pytle ven! Pohádka o kouzelných darech a jedné chamtivé kmotře Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Standa * Farář: Lucka * Švec: Petr * Ševcova…
Více
Jak vlk s Karkulkou hledali klíč k jaru
Dnes začíná astronomické jaro, za okny to tak ale moc nevypadá. Zima se sněhem se nechce vzdát. Ale třeba se vlkovi a Červené Karkulce podaří najít ten správný klíč k jaru a tím ho už opravdu přivolají. Podívejte se na veselé video o tom, kolik klíčů vlastně Karkulka s vlkem našli a jak vybírali ten správný.…
Více
Relax pro ženy: Ušijte si kalhotky 🙂
Milé dámy, obchody jsou zavřené a internetové nákupy nemusejí být zkratka vždy tou nejspolehlivější volbou. Jak tedy v tomto období obstarat základní věc z Vašeho šatníku? Kupodivu velmi jednoduše! V tomto týdnu jsme se rozhodli naučit Vás, jak si můžete z pohodlí domova ušít krásné kalhotky. Videonávod si pro Vás připravila paní Petra Koukalová. A máme pro Vás i další…
Více
Relax pro ženy – jak na masáže
Jste ve stresu? Nevadí – dnes se vy (nebo váš partner) naučíte, jak provést jednoduchou relaxační masáž. Tuto masáž nemusíte provádět jen se svým partnerem, ale např. i s dětmi. Vždyť dotek blízké osoby dokáže prohloubit pouta i vyhladit nejeden šrám na duši. Co budete potřebovat? pevnou rovnou podložku deku ručník masážní olejíček nebo kvalitní…
Více
Výtvarná dílna: Buď jako FRIDA
V dnešní výtvarné dílně si připomeneme významnou ženu – malířku původem z dalekého Mexika. Je jí Frida Kahlo. Tato umělkyně tvořila převážně v první polovině 20. stolení a mezi její nejvýznamnější dílo patří vlastní autoportrét s trnovým náhrdelníkem a kolibříkem. Proč si připomínáme právě tento obraz? Obraz vznikl po rozchodu s jejím manželem Diegem Riverou,…
Více
Hrášek – zkouška trpělivosti
Dnešní doba je uspěchaná a většinou nemáme dost trpělivosti sledovat drobné změny, které se odehrávají v řádu hodin, dní či týdnů. Pojďte s námi vyzkoušet svou trpělivost a sledujte, jak se v malém hrášku probouzí nový život. Obraťte svou pozornost k vnitřnímu já, ke zklidnění a obrodě mysli. Jak hrášek roste můžete sledovat na naší…
Více
Rodina má cenu!
Co dělá domov domovem? A hlavně kdo? Přemýšleli jste někdy, jak byste ohodnotili svoji práci pro rodinu? Kolik času péči o rodinu věnujete? Každý člen přináší do společného projektu jménem rodina něco svého a přece důležitého. V pracovním listu si můžete zkusit vyčíslit hodnotu práce jednotlivých členů rodiny a uvědomit si, co v rodině vnímáme jako důležité. Rodina…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 3.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Zlatovláska Příběh o kuchaři Jiříkovi, který rozuměl řeči zvířat. Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Anetka * Babička: Mirka * Král Jiříkův: Olda * Jiřík: Standa * Mouchy: Marťa,…
Více
Relax pro ženy – knihou i hlasem
Březen Ženám není jen o dávání, ale i o osobním prožitku. Proto vám přinášíme několik tipů, jak strávit březen s relaxem nebo i zamyšlením, ale pohodově. Knižní tipy Co může být osobnější, než krásná kniha? Městská knihovna v Rosicích pro vás, ženy vybrala pro tento měsíc následujících 5 knižních typů, které vám pomohou překonat březen…
Více
Výtvarná dílna: papírová růže
Měsíc březen věnujeme ženám. Dne 8. března oslavíme Mezinárodní den žen. Protože ne pro každého je v dnešní době návštěva květinářství možná, přinášíme vám originální návod na výrobu papírové růže pro vaše blízké ženy, dívky. Proč zrovna růže? Protože růže je nejsmyslnější a nevšední královnou květin. Co budete potřebovat? růžová papírová čtvrtka; šablona (ke stažení…
Více
Domácí bonbóny
Většina provozoven je v současné době uzavřena a Mezinárodní den žen se blíží. Čím tedy můžete ženy ve svém okolí zaručeně potěšit? No přece vlastnoručně vyrobeným dárkem! Pro tento týden jsme si pro Vás připravili recept na domácí bonbóny, které zvládne opravdu každý. Budeme potřebovat 1 šálek cukru krystal (cca 120 g) 6 lžic ovocné…
Více
Výtvarná dílna: Kubistický portrét
Kubismus je avantgarní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Holandský vizuální umělec Enno de Kroon využil ve své tvorbě papírové proložky a vymyslel – Egg Cubism (“vajíčkový kubismus”). Staň…
Více
Výtvarná dílna: Tisk potravinami
Zajímavou možností k tisku s klasickými razítky je tisk s razítky z potravin. Jedná se o tisk z výšky. Při tisku razítky z ovoce a zeleniny můžete využít tvarů a struktur, které u gumových či silikonových razítek nenajdete. Můžete tisknout na papír i na textil. Potřebný materiál papír, textil; různé druhy ovoce (jablka, hrušky, citrusové…
Více
Rozcvička v kostce
Chcete si dnes zacvičit, ale chybí Vám k tomu dostatečná inspirace? Sestavte si cvičení celého těla s naší kostku, se kterou nebude žádný trénink stejný. Házej kostkou a ponech každodenní tréninkovou sestavu náhodě. Připravili jsme si pro Vás 4 kostky, přičemž každá z nich se zaměřuje na jinou část těla. Kostku si můžeš stáhnout a složit ZDE.…
Více
Aktivity (deskovka pro celou rodinu)
Zapojte do našeho měsíce zdraví celou rodinu. Znáte hru Aktivity? Na tento týden pro Vás máme zábavnou obměnu pro malé i velké, která potrápí Vaše tělo i mozek. Jak na to? Stáhni a vytiskni si hrací plán s pravidly a hrací karty. Hrací karty rozstříhej. Dále budeš potřebovat figurky (např. z člověče nezlob se), stopky…
Více
Výtvarná dílna: Malování přírodními barvivy
Malování přírodními barvivy umožňuje ponořit se do tónů barev, využívat v malbě přechodu jednoho tónu k druhému, jejich vzájemného kontrastu. Dnes si vyzkoušíme malování kávou. Co budeme potřebovat? instantní kávu, akvarelový papír, štětec, misky na ředění kávy. Postup při malování kávou Do misky rozřeďte instantní kávu vodou. Na papír vyzkoušejte možnosti odstínů kávy zředěné vodou.Na…
Více
Self-care bingo!
Pojďme společně načerpat sílu do dalších dní! Na tento týden jsme si pro Vás připravili self-care bingo, které Vám pomůže osvěžit tělo, mysl i duši. Za jak dlouho zvládnete splnit všechna políčka? Stáhni si hrací kartu, splň, zaškrtni a pokračuj dál. Máš už vše? BINGO!
Pohádkový almanach Rosivadla 2.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Dvě pohádky o Rozumu. Jedna o jeho věčném soupeření se Štěstím, druhá o místech, kde je ho nedostatek. Alespoň zdánlivě… ROSIVADLO
Výtvarná dílna: Food Art – jídlo jako umění
Co je Food Art? Hra s ovocem a zeleninou. Nenechte se mýlit. Jde o celé umění, jak vykouzlit z tohoto krásného přírodního materiálu ještě krásnější umělecká díla. Nejznámějším dílem tohoto směru je jistě obraz Rudolfa II z 16. století z dílny italského malíře Giuseppe Arcimbolda. Vyzkoušet si, jaké to je být foodartovým umělcem, můžete i vy…
Více
Hromnicová jantra
Nastávají Hromnice, svátek očištění, obnovy a všeho nového. Jsou předzvěstí přicházejícího jara, připomínka nového vegetačního období. Ačkoli zatím není nic patrného nad zemí, pod povrchem klíčí semínka, probouzí se míza ve stromech a první rostlinky si razí cestu ven. Keltové oslavovali Imbolc jako svátek nového počátku a všech věcí, které se odehrávají poprvé. Slované oslavovali…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 1.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Příběh o královně Fantazii a její dceři Pohádce, o strážcích Rozumu a těžkém poslání Pohádky udržet své příznivce a získávat další… Účinkují Vypravěč: Jirka *…
Více
Výtvarná dílna: Barva světla na vlastnoručně vyrobeném papíře
Dalším z výtvarníků, kteří bezprostředně reagovali na sebeobětování Jana Palacha a tragickou společenskou situaci je výtvarník Václav Boštík. Díla Václava Boštíka od roku 1969 jsou charakteristická svojí abstrakcí interpretující vesmírnou energii, sílu světla a ducha. Svým obrazem čtvercového formátu vyplněného kruhovou, po okrajích rozostřenou skvrnou reflektuje tragickou lyriku Palachovi průzračné osobnosti. Modré světlo naděje sděluje morální…
Více
Únikovka na doma (4. díl)
„Poslední zastavení“ Poslední zastavení naší cesty je tady. V předchozích místnostech jsme se dozvěděli mnoho jmen, dat a pojmů, avšak v této místnosti nebudou nasbírané vědomosti tou největší výhodou. Ještě čekáš? HREJ!
Únikovka na doma (3. díl)
„A jak to bylo dál?“ Dnes se nám otevřely dveře ke třetí místnosti naší hry. Polovinu cesty už máme za sebou. Tentokrát vás ale čeká opravdu fuška. Během několika chvil totiž proletíme obdobím od roku 1969 až do roku 1989. Co se dělo v Československu během těchto 20 let? Pojďme to zjistit! Ještě čekáš? HREJ!
Výtvarná dílna: Výroba masky s Olbramem Zoubkem
Akademický sochař Olbram Zoubek vytvořil masku Jana Palacha, kterou sejmul těsně po jeho smrti. Maska se stala dokumentem doby. Za symbolikou masky se také mohou skrývat lidské emoce. Vyrobte si doma svoji vlastní masku z papíru technikou papírmaš. Metoda papírmaš je starobylá metoda využívající papíru, vody a pojidla. Co budete k výrobě masky potřebovat? Papír bez povrchové…
Více
Výtvarná dílna: výroba ručního papíru
V reakci na upálení Jana Palacha vytvořila v 70. letech výtvarnice Adriena Šimotová řadu uměleckých děl využívající různé vlastnosti papíru kombinovanou s jeho opalováním. My si dnes vyzkoušíme vytvořit svůj ruční papír doma. Tvar papíru je jen na vás. Co budete k výrobě papíru potřebovat? Papír bez povrchové úpravy (noviny, papír z bloků a diářů, kancelářský papír) Nádobu…
Více
Únikovka na doma (2. díl)
„Kdo je Jan Palach?“ Jak jsme se dozvěděli v první místnosti, rok 1968 přinesl Československému lidu spoustu změn – vpád vojsk Varšavské smlouvy na naše území, obnovení cenzury a další represivní opatření, kterými došlo k znovu utužení komunistické moci. Čtvrtek je tu a s ním i další místnost naší online únikové hry. Tento týden se společně vydáme…
Více
Únikovka na doma (1. díl)
Každý rok v lednu si občané české i slovenské republiky připomínají smutné výročí – upálení Jana Palacha na protest proti sovětské okupaci a situaci ve společnosti, kterou způsobil právě vpád vojsk zemí Varšavské smlouvy na území Československé republiky. Rozhodli jsme se proto věnovat tomuto tématu únikovou hru na pokračování. Každý čtvrtek v lednu na vás…
Více
Zkraťte si čekání na Štědrý den
Než přinese Ježíšek dárky, je třeba nazdobit stromeček a vše připravit. Aby čekání dětem i dospělým rychleji utíkalo, máme pro Vás hravé zdobení stromečku na nečisto. Budete potřebovat papír (čím větší, tím lepší), pastelky a 2 kostky. Ty si můžete vytisknout, vystřihnout a poskládat dle předlohy. Případně si jen nalepit jednotlivé obrázky na dvě větší…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (5. a 6. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (maso)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. K dispozici je všem, kdo si s rodinou nebo dětmi naloží a vychová vlastní kousek masa nebo špeku. V pátek 22.…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (něco navíc)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. Pokud jste se již rozhodli, že si s námi naložíte a vyudíte maso, jistě oceníte také malou drobnost jako přílohu k…
Více
Nenechte své ruce zahálet
Svatá Albína je nejpilnější přadlena. U našich předků bylo období zimy vždy spojeno s pracemi vevnitř v teple u kamen. Dralo se peří, prováděli se nejrůznější ruční práce, na který nebyl přes rok čas. Lidé se scházeli, podívali si a společně pracovali. V dnešní době už jsou ruční práce hlavně o příjemném odreagování. A když…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (3. a 4. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
Desková hra “Probuď Advent”
V tomto týdnu vám přinášíme originální a zcela novou společenskou deskovou hru Probuď Advent! Hra je určena pro 2 až 5 hráčů a kromě spousty zábavy si s ní můžete připomenout některé zvyky a tradice, které jsou tradičně spojeny s českým adventním časem. Co pro hru budete potřebovat? herní plán 5 figurek a hrací osmistěnnou…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (2. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
První adventní uzení
Máme ještě týden svaté Barbory, ale správný hospodář se musí dívat dopředu. Jak praví pranostika: Svatá Albína – špek do komína. Abychom měli do komína co zavěsit, přinášíme v tomto příspěvku dva recepty do udírny. Že udírnu nemáte? Nevadí. My ano. V pátek 18. 12. bude probíhat první rosické edukativní uzení na kašpárkovské zahradě. Pokud…
Více
Barborková psaníčka
Doba adventu je protkaná radostným očekáváním a kouzly. Zároveň je to doba sdílení a pospolitosti. Ne všichni ale máme možnost být se svými blízkými. Zvláště v dnešní době. Pojďme společně s dětmi vytvořit pohlednice s rozkvetlými barborkami a vykouzleme jimi úsměv na tváři osamělým seniorům. Samotná technika výroby pohlednic je totiž kouzelná, stejně jako očekávání…
Více
Cukrová srdíčka svaté Barborky
Až do 19. století byl na venkově dodržován zvyk chodit se svatou Barborou – chodit barborkou. V den svaté Barbory, 4. prosince, nebo i v předvečer tohoto svátku chodily svobodné dívky, ale i vdané ženy ustrojené za Barborky a obcházely domy. Oblékaly se do bílých nebo černých šatů, nosily závoj a hlavu jim zdobil věneček. V ruce měly…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (1. díl)
Vážení čtenáři, exkluzivně pro tento web Vám přinášíme adventní rozhlasovou pohádku na pokračování. Její díly budeme vysílat každou adventní neděli až do konce Adventu. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když…
Více
Zasněžený advent – tvoření
Těšili jste se, že Martin přijede na bílém koni a sníh pořád nikde? Chtěli byste se ráno podívat z okna a vidět bílé závěje? Pojďte si s dětmi vyzdobit okna vašich domovů a užívejte si pohledy do zasněžené krajiny. Naladit se můžeme úryvkem z Vánoční knížky: „Malé děti, které ještě neznají kalendář a měsíce, vědí,…
Více
Za tajemstvím adventních svíček
O Adventu zapaluje většina z nás na věnci adventní svíčky. Věděli jste však, co tyto svíčky znamenají? Připomeňme si význam Vánoc prostřednictvím jejich očekávání. 29. 11. 2020 ŽELEZNÁ NEDĚLE Zapaluje se první svíce. Tato svíčka symbolizuje Naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, které nosíme…
Více
17. listopad s dětmi
Jak si s dětmi povídat o naší nedávné historii? Jak jim vysvětlit, co se vlastně 17. listopadu odehrálo a proč to bylo pro nás důležité? Zveme vás k aktivitám, kterými můžete toto téma jemně otevřít. Důležité je i sdílení vlastních zkušeností rodičů či prarodičů. Nebojte se otevřeně mluvit o politice. Být angažované a zajímat se…
Více
Co bylo, už není… (PEXESO)
Události, které se odehrály 17. listopadu roku 1989 a které vedly postupně k pádu komunistického režimu, si každoročně připomínáme nejrůznějšími společenskými událostmi. V letošním roce se tradiční oslavy uskutečnit nemohou a téma svobody je opět hojně zmiňováno ve spojení s omezením vlády v důsledku epidemie Covid-19. Proto jsme se rozhodli připomenout Vám touto zábavnou formou, že co…
Více
Podkova pro koně svatého Martina
Jako my nosíme venku boty, tak koně nosí svoje podkovy. Podkova chrání koním kopyta před opotřebováním a brání mu uklouznout. Bílý kůň svatého Martina není jen tak obyčejný kůň. Jeho barva připomíná, že brzo napadne sníh. A proto musí mít i kouzelné stříbrné podkovy. Nechejte děti, ať si zkusí tuto jednoduchou podkovu vyrobit úplně sami.…
Více
Po stopách svatomartinských tradic
Svatý Martin žil ve 4. století, pocházel z dnešního Maďarska a otec voják ho umístil do římské císařské gardy. Legenda praví, že jednoho mrazivého večera jel Martin na koni do vojenského tábora a u brány ho polonahý žebrák prosil o almužnu. Martin u sebe neměl ani peníze, ani jídlo, rozdělil tedy mečem svůj plášť a…
Více
Dušičkové kouzlení v kuchyni
Svátek zesnulých je spojen s celou řadou tradic a zvyků. Kromě zapalování svíček za duše zesnulých se na tento den od pradávna peklo . Dnes si vyzkoušíme jeden tradiční a jeden méně tradiční recept. Oba spojuje vedle dušičkového času také hravost. Takže věříme, že se při pečení s dětmi užijete také spoustu zábavy. Prvním receptem je…
Více
Dušičková četba (nejen) pro seniory a vnoučata
S laskavým svolením autorky Ak. mal. Martiny Špinkové vás zveme k poslechu jemného a poetického příběhu o babičce Anně a vnučce Aničce. Anička se narodí na svět, kde se jako většina z nás potká se svou babičkou. Hraje si s ní, učí se od ní, povídají si spolu a mají také tajemství. Jak Anička roste…
Více
Tvorba dušičkové lampičky
Už od nepaměti chodíme v prvních listopadových dnech na hřbitovy a vzpomínáme s láskou na blízké, kteří nás už opustili. Podle tradic se hroby zdobí věnci a květinami a rozsvěcují se svíčky. Dle pověry mělo světlo svíček duším pomoci najít cestu zpět k živým. Ne každý, ale mohl letos navštívit hřbitov a zapálit tam svíčku.…
Více
Stromový průvodce dušičkovým časem
Dětem je velmi blízké nikdy nekončící zvídavé tázání. Nejinak je tomu i u tématu smrti a umírání. Využijte dušičkový čas nejen ke vzpomínce na své blízké, ale i ke společnému filozofování. Přijměte pozvání k aktivitám, které vás tímto tématem laskavě provedou. Každá z těchto aktivit vás zároveň zve ven, do přírody, kde si můžete odpočinout…
Více
Zvukové hádanky
Ne vždy se dá jít na procházku ven. Zkuste se tedy zaposlouchat do každodenních zvuků jedné domácnosti. Dokážete je všechny poznat? Správné odpovědi najdete na konci článku. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Správné odpovědi najde tak, že stačí označit prostor pod tímto textem 🙂 1. Zvonek kola 2. Splachování WC…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 8.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. NEOHROŽENÝ MIKEŠ Pohádka o bohabojné důvěře v konečné dobro, o síle, která je větší, než je patrné na první pohled z rozměrů lidského těla Napsal…
Více
Vyrob si svůj květináč se srdíčky
Květiny vysazené v jarních měsících v našich domovech nebo jejich blízkosti určitě ocení, pokud jim umožníte růst v krásném prostředí. Jedním z důležitých a často opomíjených prvků i i vlastní pěstitelská nádoba – květináč. V dnešním tvoření si ukážeme jednoduchý návod na srdíčkový květináč SVČ Rubiko. Aby toho nebylo málo, k tvoření si můžete také…
Více
Bylinář
V měsíci květnu jsme si pro Vás připravili dva bylináře, ve kterých jsou zpracovány léčivé rostliny z rosické obory. Bylinář na cesty Vytiskni si mě nebo ulož do mobilu a měj mě u sebe na cestách do přírody. Jak na mě? Jednoduše tady. Bylinář na cesty obsahuje popis 8 bylinek a jejich fotky, podle kterého se můžete…
Více
Vyrob si své srdce a zavěs ho na zámeckou bránu
Podekujte svým blízkým, nebo lidem, na kterých vám záleží. Podekovat můžete nejen maminkám, ale také zdravotníkům a všem, kdo pro vás v uplynulých nelehkých měsících něco znamenal, kdo vás podržel nebo rozveselil. Jako poděkování můžete vyrobit srdce a zavěsit ho na plot nebo bránu rosického zámku. Pokud nevíte, jak na to, malou inspirací může být…
Více
Květomluva pod platanem
Od 6. 5. naleznete pod rosickým platanem na náměstí květomluvné grafiky a aktivity. Věděli jste, co to Květomluva je? Odkud se vzala Květomluva Květiny jsou od dávných dob spojeny s krásou, něhou, láskou a přátelstvím. Každá květina svým vzhledem, barvou, vůní v sobě nese jistý dar řeči. Má schopnost k lidem promlouvat slovy, které člověk není…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 7.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O CHYTRÉ PRINCEZNĚ Příběh o naplněné lidské touze s přispěním čertovské moci. A v závěru naděje pro mnohé, kteří tuto cestu považují za standard… Napsala…
Více
Výtvarná ekodílna: Slonovinová věž
Vytvářet z nepotřebného odpadového materiálu může být velmi kreativní činností. Můžete si vytvořit sochu, objekt s pomocí punčoch, špejlí a papírových ruliček od toaletního papíru. Připravila jsem pro vás návod na vytvoření Slonovinové věže, věže z Nekonečného příběhu. Co budete potřebovat? 2 ruličky od toaletního papíru; kartón; punčochy; špejle; lepicí pásku; tuhé lepidlo; nůžky; tužku; akrylové barvy (bílou…
Více
Pohádka ke Dni Země
22.dubna se po celém světě slaví Den Země. Už více jak 50 let si tak připomínáme, že o naši planetu Zemi a o její životní prostředí se musíme starat. Pro děti máme veselou pohádku o Koťátku, které zapomnělo mňoukat a o jeho zvířecích kamarádech. I zvířátka v pohádce trápí odpadky odhozené jen tak v přírodě.…
Více
Výtvarná ekodílna: Kuk-átko na výletě v lese
Objevte svět kolem sebe skrze kuk-átko. Kuk-átko je pro kluky, holky i dospěláky. Hlavně pro ty zvídavé. Když se skrze něj budete dívat, uvidíte jen samé zajímavé věci. Třeba potkáte zajímavé brouky, které jste dosud neviděli… Vyrábíme brouka Co budete potřebovat? chvilku času na procházku – na počasí nezáleží staré (nebo jakékoliv jiné) knoflíky peříčka…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 6.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKAA BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉMALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O KOCOUROVI, KOHOUTOVI A KOSE Pohádka o tom, že po světě chodí lidé bystří, důvtipní, ale také i jiní. NapsalaBožena Němcová ÚčinkujíVypravěč: Věrka * Táta: Standa * Martin:…
Více
Cirkulární ekonomika? Hravě!
Víte, co je to cirkulární ekonomika? Zní to možná složitě, ale jen na první pohled. Je to hospodářství, které je založeno na oběhu surovin. Jak to funguje? Podívejte se na zjednodušený život PET lahve. Život PET lahve https://www.youtube.com/watch?v=IuWyD0vmJfg Oběhové hospodářství Teď už víte, jak žije PET lahev, víte, jak funguje i cirkulární ekonomika, tedy oběhové…
Více
Výtvarná ekodílna: Vyrob si svého hmyzáka
Máte zbytečné PET lahve? Pokud ano, máte ideální příležitost udělat z odpadu něco originálního i krásného zároveň. Vyrobte si s námi jarního hmyzáka. Jak na to zjistíte ve videu níže. https://www.youtube.com/watch?v=7HTXayaD2Pg Víte že? Umění tvořící z plastových PET lahví se nazývá PET art. K zakladatelům tohoto směru patří česká výtvarnice Veronika Richterová. Přirozeně zpracovává a…
Více
Karanténa
I když epidemie ustupuje, stále se můžete potkat. O čem mluvíme? Přece o karanténě. Nemusíte se však bát. S rosicehrave.cz může být i karanténa zábava. A aby vám rychleji uběhla, připravili jsme pro vás malé cílové bingo. Stanovte si na každý den v každé z oblastí svůj cíl a odškrtávejte si splněné. Za každý den…
Více
Černobylfest
Vážení čtenáři webu Rosicehrave.cz. V měsíci dubnu oslavíme Den Země. Pro jsme se rozhodli toto téma připomenout seriálem příspěvků o naší krajině i nás samotných v ní. Zároveň nám dovolte vás pozvat na unikátní online festival Černobylfest. Festival věnovaný nejen Černobylu, ale obecněji i působení jaderné energetiky na své okolí. Exkluzivně a se svolením autorů…
Více
Výtvarná ekodílna: Domácí prstové divadlo
Pokud si doma rádi hrajete a společně tvoříte, nabízíme vám námět na tvorbu domácího loutkového divadla. Při výrobě se naučíte něco nového, můžete zažít spoustu legrace. Výroba není nijak náročná a využijete při ní zbytky látek nebo i své staré již nepoužívané oblečení. U nás najdete návod na výrobu dráčka, černokněžníka a rytíře. Vy si…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 5.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA Pohádka o rodičovské pýše, která nejlépe ví, co je pro vlastní dítě nejlepší, aby se nakonec osud naplnil jinou cestou…
Více
Výtvarná dílna: technika koláže
Svérázná malířka, kresliřka a grafička českého původu Toyen alias Marie Černínová patří dodnes k nejvýznamnějším představitelům předválečné avantgardy. Byla spolu se svým nejbližším přítelem Jindřichem Štýrským spoluautorkou artificielismu – směru, který představoval originální alternativu k surrealismu a abstrakci. K jejím nejvýznamnějším dílům patří obraz Sen z roku 1937. V něm se zrcadlí všechny klíčové pocity celé její…
Více
Výtvarná dílna: Mandaly – obrazy z nevědomí
Mandala je slovo sanstskrtského původu znamenající kruh – obraz přirozeného řádu. Mandala po staletí představuje v mimoevropských civilizacích přirozený způsob řešení vnitřních konfliktů a cestu k nastolení vnitřní rovnováhy a celistvosti osobnosti. Není proto náhodou, že se mandalou zabýval také známý psycholog počátku 20. století, Carl Gustav Jung. Jak na mandalu? Základem tvorby mandaly je…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 4.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Obušku, z pytle ven! Pohádka o kouzelných darech a jedné chamtivé kmotře Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Standa * Farář: Lucka * Švec: Petr * Ševcova…
Více
Jak vlk s Karkulkou hledali klíč k jaru
Dnes začíná astronomické jaro, za okny to tak ale moc nevypadá. Zima se sněhem se nechce vzdát. Ale třeba se vlkovi a Červené Karkulce podaří najít ten správný klíč k jaru a tím ho už opravdu přivolají. Podívejte se na veselé video o tom, kolik klíčů vlastně Karkulka s vlkem našli a jak vybírali ten správný.…
Více
Relax pro ženy: Ušijte si kalhotky 🙂
Milé dámy, obchody jsou zavřené a internetové nákupy nemusejí být zkratka vždy tou nejspolehlivější volbou. Jak tedy v tomto období obstarat základní věc z Vašeho šatníku? Kupodivu velmi jednoduše! V tomto týdnu jsme se rozhodli naučit Vás, jak si můžete z pohodlí domova ušít krásné kalhotky. Videonávod si pro Vás připravila paní Petra Koukalová. A máme pro Vás i další…
Více
Relax pro ženy – jak na masáže
Jste ve stresu? Nevadí – dnes se vy (nebo váš partner) naučíte, jak provést jednoduchou relaxační masáž. Tuto masáž nemusíte provádět jen se svým partnerem, ale např. i s dětmi. Vždyť dotek blízké osoby dokáže prohloubit pouta i vyhladit nejeden šrám na duši. Co budete potřebovat? pevnou rovnou podložku deku ručník masážní olejíček nebo kvalitní…
Více
Výtvarná dílna: Buď jako FRIDA
V dnešní výtvarné dílně si připomeneme významnou ženu – malířku původem z dalekého Mexika. Je jí Frida Kahlo. Tato umělkyně tvořila převážně v první polovině 20. stolení a mezi její nejvýznamnější dílo patří vlastní autoportrét s trnovým náhrdelníkem a kolibříkem. Proč si připomínáme právě tento obraz? Obraz vznikl po rozchodu s jejím manželem Diegem Riverou,…
Více
Hrášek – zkouška trpělivosti
Dnešní doba je uspěchaná a většinou nemáme dost trpělivosti sledovat drobné změny, které se odehrávají v řádu hodin, dní či týdnů. Pojďte s námi vyzkoušet svou trpělivost a sledujte, jak se v malém hrášku probouzí nový život. Obraťte svou pozornost k vnitřnímu já, ke zklidnění a obrodě mysli. Jak hrášek roste můžete sledovat na naší…
Více
Rodina má cenu!
Co dělá domov domovem? A hlavně kdo? Přemýšleli jste někdy, jak byste ohodnotili svoji práci pro rodinu? Kolik času péči o rodinu věnujete? Každý člen přináší do společného projektu jménem rodina něco svého a přece důležitého. V pracovním listu si můžete zkusit vyčíslit hodnotu práce jednotlivých členů rodiny a uvědomit si, co v rodině vnímáme jako důležité. Rodina…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 3.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Zlatovláska Příběh o kuchaři Jiříkovi, který rozuměl řeči zvířat. Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Anetka * Babička: Mirka * Král Jiříkův: Olda * Jiřík: Standa * Mouchy: Marťa,…
Více
Relax pro ženy – knihou i hlasem
Březen Ženám není jen o dávání, ale i o osobním prožitku. Proto vám přinášíme několik tipů, jak strávit březen s relaxem nebo i zamyšlením, ale pohodově. Knižní tipy Co může být osobnější, než krásná kniha? Městská knihovna v Rosicích pro vás, ženy vybrala pro tento měsíc následujících 5 knižních typů, které vám pomohou překonat březen…
Více
Výtvarná dílna: papírová růže
Měsíc březen věnujeme ženám. Dne 8. března oslavíme Mezinárodní den žen. Protože ne pro každého je v dnešní době návštěva květinářství možná, přinášíme vám originální návod na výrobu papírové růže pro vaše blízké ženy, dívky. Proč zrovna růže? Protože růže je nejsmyslnější a nevšední královnou květin. Co budete potřebovat? růžová papírová čtvrtka; šablona (ke stažení…
Více
Domácí bonbóny
Většina provozoven je v současné době uzavřena a Mezinárodní den žen se blíží. Čím tedy můžete ženy ve svém okolí zaručeně potěšit? No přece vlastnoručně vyrobeným dárkem! Pro tento týden jsme si pro Vás připravili recept na domácí bonbóny, které zvládne opravdu každý. Budeme potřebovat 1 šálek cukru krystal (cca 120 g) 6 lžic ovocné…
Více
Výtvarná dílna: Kubistický portrét
Kubismus je avantgarní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Holandský vizuální umělec Enno de Kroon využil ve své tvorbě papírové proložky a vymyslel – Egg Cubism (“vajíčkový kubismus”). Staň…
Více
Výtvarná dílna: Tisk potravinami
Zajímavou možností k tisku s klasickými razítky je tisk s razítky z potravin. Jedná se o tisk z výšky. Při tisku razítky z ovoce a zeleniny můžete využít tvarů a struktur, které u gumových či silikonových razítek nenajdete. Můžete tisknout na papír i na textil. Potřebný materiál papír, textil; různé druhy ovoce (jablka, hrušky, citrusové…
Více
Rozcvička v kostce
Chcete si dnes zacvičit, ale chybí Vám k tomu dostatečná inspirace? Sestavte si cvičení celého těla s naší kostku, se kterou nebude žádný trénink stejný. Házej kostkou a ponech každodenní tréninkovou sestavu náhodě. Připravili jsme si pro Vás 4 kostky, přičemž každá z nich se zaměřuje na jinou část těla. Kostku si můžeš stáhnout a složit ZDE.…
Více
Aktivity (deskovka pro celou rodinu)
Zapojte do našeho měsíce zdraví celou rodinu. Znáte hru Aktivity? Na tento týden pro Vás máme zábavnou obměnu pro malé i velké, která potrápí Vaše tělo i mozek. Jak na to? Stáhni a vytiskni si hrací plán s pravidly a hrací karty. Hrací karty rozstříhej. Dále budeš potřebovat figurky (např. z člověče nezlob se), stopky…
Více
Výtvarná dílna: Malování přírodními barvivy
Malování přírodními barvivy umožňuje ponořit se do tónů barev, využívat v malbě přechodu jednoho tónu k druhému, jejich vzájemného kontrastu. Dnes si vyzkoušíme malování kávou. Co budeme potřebovat? instantní kávu, akvarelový papír, štětec, misky na ředění kávy. Postup při malování kávou Do misky rozřeďte instantní kávu vodou. Na papír vyzkoušejte možnosti odstínů kávy zředěné vodou.Na…
Více
Self-care bingo!
Pojďme společně načerpat sílu do dalších dní! Na tento týden jsme si pro Vás připravili self-care bingo, které Vám pomůže osvěžit tělo, mysl i duši. Za jak dlouho zvládnete splnit všechna políčka? Stáhni si hrací kartu, splň, zaškrtni a pokračuj dál. Máš už vše? BINGO!
Pohádkový almanach Rosivadla 2.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Dvě pohádky o Rozumu. Jedna o jeho věčném soupeření se Štěstím, druhá o místech, kde je ho nedostatek. Alespoň zdánlivě… ROSIVADLO
Výtvarná dílna: Food Art – jídlo jako umění
Co je Food Art? Hra s ovocem a zeleninou. Nenechte se mýlit. Jde o celé umění, jak vykouzlit z tohoto krásného přírodního materiálu ještě krásnější umělecká díla. Nejznámějším dílem tohoto směru je jistě obraz Rudolfa II z 16. století z dílny italského malíře Giuseppe Arcimbolda. Vyzkoušet si, jaké to je být foodartovým umělcem, můžete i vy…
Více
Hromnicová jantra
Nastávají Hromnice, svátek očištění, obnovy a všeho nového. Jsou předzvěstí přicházejícího jara, připomínka nového vegetačního období. Ačkoli zatím není nic patrného nad zemí, pod povrchem klíčí semínka, probouzí se míza ve stromech a první rostlinky si razí cestu ven. Keltové oslavovali Imbolc jako svátek nového počátku a všech věcí, které se odehrávají poprvé. Slované oslavovali…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 1.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Příběh o královně Fantazii a její dceři Pohádce, o strážcích Rozumu a těžkém poslání Pohádky udržet své příznivce a získávat další… Účinkují Vypravěč: Jirka *…
Více
Výtvarná dílna: Barva světla na vlastnoručně vyrobeném papíře
Dalším z výtvarníků, kteří bezprostředně reagovali na sebeobětování Jana Palacha a tragickou společenskou situaci je výtvarník Václav Boštík. Díla Václava Boštíka od roku 1969 jsou charakteristická svojí abstrakcí interpretující vesmírnou energii, sílu světla a ducha. Svým obrazem čtvercového formátu vyplněného kruhovou, po okrajích rozostřenou skvrnou reflektuje tragickou lyriku Palachovi průzračné osobnosti. Modré světlo naděje sděluje morální…
Více
Únikovka na doma (4. díl)
„Poslední zastavení“ Poslední zastavení naší cesty je tady. V předchozích místnostech jsme se dozvěděli mnoho jmen, dat a pojmů, avšak v této místnosti nebudou nasbírané vědomosti tou největší výhodou. Ještě čekáš? HREJ!
Únikovka na doma (3. díl)
„A jak to bylo dál?“ Dnes se nám otevřely dveře ke třetí místnosti naší hry. Polovinu cesty už máme za sebou. Tentokrát vás ale čeká opravdu fuška. Během několika chvil totiž proletíme obdobím od roku 1969 až do roku 1989. Co se dělo v Československu během těchto 20 let? Pojďme to zjistit! Ještě čekáš? HREJ!
Výtvarná dílna: Výroba masky s Olbramem Zoubkem
Akademický sochař Olbram Zoubek vytvořil masku Jana Palacha, kterou sejmul těsně po jeho smrti. Maska se stala dokumentem doby. Za symbolikou masky se také mohou skrývat lidské emoce. Vyrobte si doma svoji vlastní masku z papíru technikou papírmaš. Metoda papírmaš je starobylá metoda využívající papíru, vody a pojidla. Co budete k výrobě masky potřebovat? Papír bez povrchové…
Více
Výtvarná dílna: výroba ručního papíru
V reakci na upálení Jana Palacha vytvořila v 70. letech výtvarnice Adriena Šimotová řadu uměleckých děl využívající různé vlastnosti papíru kombinovanou s jeho opalováním. My si dnes vyzkoušíme vytvořit svůj ruční papír doma. Tvar papíru je jen na vás. Co budete k výrobě papíru potřebovat? Papír bez povrchové úpravy (noviny, papír z bloků a diářů, kancelářský papír) Nádobu…
Více
Únikovka na doma (2. díl)
„Kdo je Jan Palach?“ Jak jsme se dozvěděli v první místnosti, rok 1968 přinesl Československému lidu spoustu změn – vpád vojsk Varšavské smlouvy na naše území, obnovení cenzury a další represivní opatření, kterými došlo k znovu utužení komunistické moci. Čtvrtek je tu a s ním i další místnost naší online únikové hry. Tento týden se společně vydáme…
Více
Únikovka na doma (1. díl)
Každý rok v lednu si občané české i slovenské republiky připomínají smutné výročí – upálení Jana Palacha na protest proti sovětské okupaci a situaci ve společnosti, kterou způsobil právě vpád vojsk zemí Varšavské smlouvy na území Československé republiky. Rozhodli jsme se proto věnovat tomuto tématu únikovou hru na pokračování. Každý čtvrtek v lednu na vás…
Více
Zkraťte si čekání na Štědrý den
Než přinese Ježíšek dárky, je třeba nazdobit stromeček a vše připravit. Aby čekání dětem i dospělým rychleji utíkalo, máme pro Vás hravé zdobení stromečku na nečisto. Budete potřebovat papír (čím větší, tím lepší), pastelky a 2 kostky. Ty si můžete vytisknout, vystřihnout a poskládat dle předlohy. Případně si jen nalepit jednotlivé obrázky na dvě větší…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (5. a 6. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (maso)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. K dispozici je všem, kdo si s rodinou nebo dětmi naloží a vychová vlastní kousek masa nebo špeku. V pátek 22.…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (něco navíc)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. Pokud jste se již rozhodli, že si s námi naložíte a vyudíte maso, jistě oceníte také malou drobnost jako přílohu k…
Více
Nenechte své ruce zahálet
Svatá Albína je nejpilnější přadlena. U našich předků bylo období zimy vždy spojeno s pracemi vevnitř v teple u kamen. Dralo se peří, prováděli se nejrůznější ruční práce, na který nebyl přes rok čas. Lidé se scházeli, podívali si a společně pracovali. V dnešní době už jsou ruční práce hlavně o příjemném odreagování. A když…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (3. a 4. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
Desková hra “Probuď Advent”
V tomto týdnu vám přinášíme originální a zcela novou společenskou deskovou hru Probuď Advent! Hra je určena pro 2 až 5 hráčů a kromě spousty zábavy si s ní můžete připomenout některé zvyky a tradice, které jsou tradičně spojeny s českým adventním časem. Co pro hru budete potřebovat? herní plán 5 figurek a hrací osmistěnnou…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (2. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
První adventní uzení
Máme ještě týden svaté Barbory, ale správný hospodář se musí dívat dopředu. Jak praví pranostika: Svatá Albína – špek do komína. Abychom měli do komína co zavěsit, přinášíme v tomto příspěvku dva recepty do udírny. Že udírnu nemáte? Nevadí. My ano. V pátek 18. 12. bude probíhat první rosické edukativní uzení na kašpárkovské zahradě. Pokud…
Více
Barborková psaníčka
Doba adventu je protkaná radostným očekáváním a kouzly. Zároveň je to doba sdílení a pospolitosti. Ne všichni ale máme možnost být se svými blízkými. Zvláště v dnešní době. Pojďme společně s dětmi vytvořit pohlednice s rozkvetlými barborkami a vykouzleme jimi úsměv na tváři osamělým seniorům. Samotná technika výroby pohlednic je totiž kouzelná, stejně jako očekávání…
Více
Cukrová srdíčka svaté Barborky
Až do 19. století byl na venkově dodržován zvyk chodit se svatou Barborou – chodit barborkou. V den svaté Barbory, 4. prosince, nebo i v předvečer tohoto svátku chodily svobodné dívky, ale i vdané ženy ustrojené za Barborky a obcházely domy. Oblékaly se do bílých nebo černých šatů, nosily závoj a hlavu jim zdobil věneček. V ruce měly…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (1. díl)
Vážení čtenáři, exkluzivně pro tento web Vám přinášíme adventní rozhlasovou pohádku na pokračování. Její díly budeme vysílat každou adventní neděli až do konce Adventu. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když…
Více
Zasněžený advent – tvoření
Těšili jste se, že Martin přijede na bílém koni a sníh pořád nikde? Chtěli byste se ráno podívat z okna a vidět bílé závěje? Pojďte si s dětmi vyzdobit okna vašich domovů a užívejte si pohledy do zasněžené krajiny. Naladit se můžeme úryvkem z Vánoční knížky: „Malé děti, které ještě neznají kalendář a měsíce, vědí,…
Více
Za tajemstvím adventních svíček
O Adventu zapaluje většina z nás na věnci adventní svíčky. Věděli jste však, co tyto svíčky znamenají? Připomeňme si význam Vánoc prostřednictvím jejich očekávání. 29. 11. 2020 ŽELEZNÁ NEDĚLE Zapaluje se první svíce. Tato svíčka symbolizuje Naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, které nosíme…
Více
17. listopad s dětmi
Jak si s dětmi povídat o naší nedávné historii? Jak jim vysvětlit, co se vlastně 17. listopadu odehrálo a proč to bylo pro nás důležité? Zveme vás k aktivitám, kterými můžete toto téma jemně otevřít. Důležité je i sdílení vlastních zkušeností rodičů či prarodičů. Nebojte se otevřeně mluvit o politice. Být angažované a zajímat se…
Více
Co bylo, už není… (PEXESO)
Události, které se odehrály 17. listopadu roku 1989 a které vedly postupně k pádu komunistického režimu, si každoročně připomínáme nejrůznějšími společenskými událostmi. V letošním roce se tradiční oslavy uskutečnit nemohou a téma svobody je opět hojně zmiňováno ve spojení s omezením vlády v důsledku epidemie Covid-19. Proto jsme se rozhodli připomenout Vám touto zábavnou formou, že co…
Více
Podkova pro koně svatého Martina
Jako my nosíme venku boty, tak koně nosí svoje podkovy. Podkova chrání koním kopyta před opotřebováním a brání mu uklouznout. Bílý kůň svatého Martina není jen tak obyčejný kůň. Jeho barva připomíná, že brzo napadne sníh. A proto musí mít i kouzelné stříbrné podkovy. Nechejte děti, ať si zkusí tuto jednoduchou podkovu vyrobit úplně sami.…
Více
Po stopách svatomartinských tradic
Svatý Martin žil ve 4. století, pocházel z dnešního Maďarska a otec voják ho umístil do římské císařské gardy. Legenda praví, že jednoho mrazivého večera jel Martin na koni do vojenského tábora a u brány ho polonahý žebrák prosil o almužnu. Martin u sebe neměl ani peníze, ani jídlo, rozdělil tedy mečem svůj plášť a…
Více
Dušičkové kouzlení v kuchyni
Svátek zesnulých je spojen s celou řadou tradic a zvyků. Kromě zapalování svíček za duše zesnulých se na tento den od pradávna peklo . Dnes si vyzkoušíme jeden tradiční a jeden méně tradiční recept. Oba spojuje vedle dušičkového času také hravost. Takže věříme, že se při pečení s dětmi užijete také spoustu zábavy. Prvním receptem je…
Více
Dušičková četba (nejen) pro seniory a vnoučata
S laskavým svolením autorky Ak. mal. Martiny Špinkové vás zveme k poslechu jemného a poetického příběhu o babičce Anně a vnučce Aničce. Anička se narodí na svět, kde se jako většina z nás potká se svou babičkou. Hraje si s ní, učí se od ní, povídají si spolu a mají také tajemství. Jak Anička roste…
Více
Tvorba dušičkové lampičky
Už od nepaměti chodíme v prvních listopadových dnech na hřbitovy a vzpomínáme s láskou na blízké, kteří nás už opustili. Podle tradic se hroby zdobí věnci a květinami a rozsvěcují se svíčky. Dle pověry mělo světlo svíček duším pomoci najít cestu zpět k živým. Ne každý, ale mohl letos navštívit hřbitov a zapálit tam svíčku.…
Více
Stromový průvodce dušičkovým časem
Dětem je velmi blízké nikdy nekončící zvídavé tázání. Nejinak je tomu i u tématu smrti a umírání. Využijte dušičkový čas nejen ke vzpomínce na své blízké, ale i ke společnému filozofování. Přijměte pozvání k aktivitám, které vás tímto tématem laskavě provedou. Každá z těchto aktivit vás zároveň zve ven, do přírody, kde si můžete odpočinout…
Více
Zvukové hádanky
Ne vždy se dá jít na procházku ven. Zkuste se tedy zaposlouchat do každodenních zvuků jedné domácnosti. Dokážete je všechny poznat? Správné odpovědi najdete na konci článku. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Správné odpovědi najde tak, že stačí označit prostor pod tímto textem 🙂 1. Zvonek kola 2. Splachování WC…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 8.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. NEOHROŽENÝ MIKEŠ Pohádka o bohabojné důvěře v konečné dobro, o síle, která je větší, než je patrné na první pohled z rozměrů lidského těla Napsal…
Více
Vyrob si svůj květináč se srdíčky
Květiny vysazené v jarních měsících v našich domovech nebo jejich blízkosti určitě ocení, pokud jim umožníte růst v krásném prostředí. Jedním z důležitých a často opomíjených prvků i i vlastní pěstitelská nádoba – květináč. V dnešním tvoření si ukážeme jednoduchý návod na srdíčkový květináč SVČ Rubiko. Aby toho nebylo málo, k tvoření si můžete také…
Více
Bylinář
V měsíci květnu jsme si pro Vás připravili dva bylináře, ve kterých jsou zpracovány léčivé rostliny z rosické obory. Bylinář na cesty Vytiskni si mě nebo ulož do mobilu a měj mě u sebe na cestách do přírody. Jak na mě? Jednoduše tady. Bylinář na cesty obsahuje popis 8 bylinek a jejich fotky, podle kterého se můžete…
Více
Vyrob si své srdce a zavěs ho na zámeckou bránu
Podekujte svým blízkým, nebo lidem, na kterých vám záleží. Podekovat můžete nejen maminkám, ale také zdravotníkům a všem, kdo pro vás v uplynulých nelehkých měsících něco znamenal, kdo vás podržel nebo rozveselil. Jako poděkování můžete vyrobit srdce a zavěsit ho na plot nebo bránu rosického zámku. Pokud nevíte, jak na to, malou inspirací může být…
Více
Květomluva pod platanem
Od 6. 5. naleznete pod rosickým platanem na náměstí květomluvné grafiky a aktivity. Věděli jste, co to Květomluva je? Odkud se vzala Květomluva Květiny jsou od dávných dob spojeny s krásou, něhou, láskou a přátelstvím. Každá květina svým vzhledem, barvou, vůní v sobě nese jistý dar řeči. Má schopnost k lidem promlouvat slovy, které člověk není…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 7.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O CHYTRÉ PRINCEZNĚ Příběh o naplněné lidské touze s přispěním čertovské moci. A v závěru naděje pro mnohé, kteří tuto cestu považují za standard… Napsala…
Více
Výtvarná ekodílna: Slonovinová věž
Vytvářet z nepotřebného odpadového materiálu může být velmi kreativní činností. Můžete si vytvořit sochu, objekt s pomocí punčoch, špejlí a papírových ruliček od toaletního papíru. Připravila jsem pro vás návod na vytvoření Slonovinové věže, věže z Nekonečného příběhu. Co budete potřebovat? 2 ruličky od toaletního papíru; kartón; punčochy; špejle; lepicí pásku; tuhé lepidlo; nůžky; tužku; akrylové barvy (bílou…
Více
Pohádka ke Dni Země
22.dubna se po celém světě slaví Den Země. Už více jak 50 let si tak připomínáme, že o naši planetu Zemi a o její životní prostředí se musíme starat. Pro děti máme veselou pohádku o Koťátku, které zapomnělo mňoukat a o jeho zvířecích kamarádech. I zvířátka v pohádce trápí odpadky odhozené jen tak v přírodě.…
Více
Výtvarná ekodílna: Kuk-átko na výletě v lese
Objevte svět kolem sebe skrze kuk-átko. Kuk-átko je pro kluky, holky i dospěláky. Hlavně pro ty zvídavé. Když se skrze něj budete dívat, uvidíte jen samé zajímavé věci. Třeba potkáte zajímavé brouky, které jste dosud neviděli… Vyrábíme brouka Co budete potřebovat? chvilku času na procházku – na počasí nezáleží staré (nebo jakékoliv jiné) knoflíky peříčka…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 6.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKAA BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉMALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. O KOCOUROVI, KOHOUTOVI A KOSE Pohádka o tom, že po světě chodí lidé bystří, důvtipní, ale také i jiní. NapsalaBožena Němcová ÚčinkujíVypravěč: Věrka * Táta: Standa * Martin:…
Více
Cirkulární ekonomika? Hravě!
Víte, co je to cirkulární ekonomika? Zní to možná složitě, ale jen na první pohled. Je to hospodářství, které je založeno na oběhu surovin. Jak to funguje? Podívejte se na zjednodušený život PET lahve. Život PET lahve https://www.youtube.com/watch?v=IuWyD0vmJfg Oběhové hospodářství Teď už víte, jak žije PET lahev, víte, jak funguje i cirkulární ekonomika, tedy oběhové…
Více
Výtvarná ekodílna: Vyrob si svého hmyzáka
Máte zbytečné PET lahve? Pokud ano, máte ideální příležitost udělat z odpadu něco originálního i krásného zároveň. Vyrobte si s námi jarního hmyzáka. Jak na to zjistíte ve videu níže. https://www.youtube.com/watch?v=7HTXayaD2Pg Víte že? Umění tvořící z plastových PET lahví se nazývá PET art. K zakladatelům tohoto směru patří česká výtvarnice Veronika Richterová. Přirozeně zpracovává a…
Více
Karanténa
I když epidemie ustupuje, stále se můžete potkat. O čem mluvíme? Přece o karanténě. Nemusíte se však bát. S rosicehrave.cz může být i karanténa zábava. A aby vám rychleji uběhla, připravili jsme pro vás malé cílové bingo. Stanovte si na každý den v každé z oblastí svůj cíl a odškrtávejte si splněné. Za každý den…
Více
Černobylfest
Vážení čtenáři webu Rosicehrave.cz. V měsíci dubnu oslavíme Den Země. Pro jsme se rozhodli toto téma připomenout seriálem příspěvků o naší krajině i nás samotných v ní. Zároveň nám dovolte vás pozvat na unikátní online festival Černobylfest. Festival věnovaný nejen Černobylu, ale obecněji i působení jaderné energetiky na své okolí. Exkluzivně a se svolením autorů…
Více
Výtvarná ekodílna: Domácí prstové divadlo
Pokud si doma rádi hrajete a společně tvoříte, nabízíme vám námět na tvorbu domácího loutkového divadla. Při výrobě se naučíte něco nového, můžete zažít spoustu legrace. Výroba není nijak náročná a využijete při ní zbytky látek nebo i své staré již nepoužívané oblečení. U nás najdete návod na výrobu dráčka, černokněžníka a rytíře. Vy si…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 5.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA Pohádka o rodičovské pýše, která nejlépe ví, co je pro vlastní dítě nejlepší, aby se nakonec osud naplnil jinou cestou…
Více
Výtvarná dílna: technika koláže
Svérázná malířka, kresliřka a grafička českého původu Toyen alias Marie Černínová patří dodnes k nejvýznamnějším představitelům předválečné avantgardy. Byla spolu se svým nejbližším přítelem Jindřichem Štýrským spoluautorkou artificielismu – směru, který představoval originální alternativu k surrealismu a abstrakci. K jejím nejvýznamnějším dílům patří obraz Sen z roku 1937. V něm se zrcadlí všechny klíčové pocity celé její…
Více
Výtvarná dílna: Mandaly – obrazy z nevědomí
Mandala je slovo sanstskrtského původu znamenající kruh – obraz přirozeného řádu. Mandala po staletí představuje v mimoevropských civilizacích přirozený způsob řešení vnitřních konfliktů a cestu k nastolení vnitřní rovnováhy a celistvosti osobnosti. Není proto náhodou, že se mandalou zabýval také známý psycholog počátku 20. století, Carl Gustav Jung. Jak na mandalu? Základem tvorby mandaly je…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 4.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Obušku, z pytle ven! Pohádka o kouzelných darech a jedné chamtivé kmotře Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Standa * Farář: Lucka * Švec: Petr * Ševcova…
Více
Jak vlk s Karkulkou hledali klíč k jaru
Dnes začíná astronomické jaro, za okny to tak ale moc nevypadá. Zima se sněhem se nechce vzdát. Ale třeba se vlkovi a Červené Karkulce podaří najít ten správný klíč k jaru a tím ho už opravdu přivolají. Podívejte se na veselé video o tom, kolik klíčů vlastně Karkulka s vlkem našli a jak vybírali ten správný.…
Více
Relax pro ženy: Ušijte si kalhotky 🙂
Milé dámy, obchody jsou zavřené a internetové nákupy nemusejí být zkratka vždy tou nejspolehlivější volbou. Jak tedy v tomto období obstarat základní věc z Vašeho šatníku? Kupodivu velmi jednoduše! V tomto týdnu jsme se rozhodli naučit Vás, jak si můžete z pohodlí domova ušít krásné kalhotky. Videonávod si pro Vás připravila paní Petra Koukalová. A máme pro Vás i další…
Více
Relax pro ženy – jak na masáže
Jste ve stresu? Nevadí – dnes se vy (nebo váš partner) naučíte, jak provést jednoduchou relaxační masáž. Tuto masáž nemusíte provádět jen se svým partnerem, ale např. i s dětmi. Vždyť dotek blízké osoby dokáže prohloubit pouta i vyhladit nejeden šrám na duši. Co budete potřebovat? pevnou rovnou podložku deku ručník masážní olejíček nebo kvalitní…
Více
Výtvarná dílna: Buď jako FRIDA
V dnešní výtvarné dílně si připomeneme významnou ženu – malířku původem z dalekého Mexika. Je jí Frida Kahlo. Tato umělkyně tvořila převážně v první polovině 20. stolení a mezi její nejvýznamnější dílo patří vlastní autoportrét s trnovým náhrdelníkem a kolibříkem. Proč si připomínáme právě tento obraz? Obraz vznikl po rozchodu s jejím manželem Diegem Riverou,…
Více
Hrášek – zkouška trpělivosti
Dnešní doba je uspěchaná a většinou nemáme dost trpělivosti sledovat drobné změny, které se odehrávají v řádu hodin, dní či týdnů. Pojďte s námi vyzkoušet svou trpělivost a sledujte, jak se v malém hrášku probouzí nový život. Obraťte svou pozornost k vnitřnímu já, ke zklidnění a obrodě mysli. Jak hrášek roste můžete sledovat na naší…
Více
Rodina má cenu!
Co dělá domov domovem? A hlavně kdo? Přemýšleli jste někdy, jak byste ohodnotili svoji práci pro rodinu? Kolik času péči o rodinu věnujete? Každý člen přináší do společného projektu jménem rodina něco svého a přece důležitého. V pracovním listu si můžete zkusit vyčíslit hodnotu práce jednotlivých členů rodiny a uvědomit si, co v rodině vnímáme jako důležité. Rodina…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 3.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Zlatovláska Příběh o kuchaři Jiříkovi, který rozuměl řeči zvířat. Napsal Karel Jaromír Erben Účinkují Vypravěč: Anetka * Babička: Mirka * Král Jiříkův: Olda * Jiřík: Standa * Mouchy: Marťa,…
Více
Relax pro ženy – knihou i hlasem
Březen Ženám není jen o dávání, ale i o osobním prožitku. Proto vám přinášíme několik tipů, jak strávit březen s relaxem nebo i zamyšlením, ale pohodově. Knižní tipy Co může být osobnější, než krásná kniha? Městská knihovna v Rosicích pro vás, ženy vybrala pro tento měsíc následujících 5 knižních typů, které vám pomohou překonat březen…
Více
Výtvarná dílna: papírová růže
Měsíc březen věnujeme ženám. Dne 8. března oslavíme Mezinárodní den žen. Protože ne pro každého je v dnešní době návštěva květinářství možná, přinášíme vám originální návod na výrobu papírové růže pro vaše blízké ženy, dívky. Proč zrovna růže? Protože růže je nejsmyslnější a nevšední královnou květin. Co budete potřebovat? růžová papírová čtvrtka; šablona (ke stažení…
Více
Domácí bonbóny
Většina provozoven je v současné době uzavřena a Mezinárodní den žen se blíží. Čím tedy můžete ženy ve svém okolí zaručeně potěšit? No přece vlastnoručně vyrobeným dárkem! Pro tento týden jsme si pro Vás připravili recept na domácí bonbóny, které zvládne opravdu každý. Budeme potřebovat 1 šálek cukru krystal (cca 120 g) 6 lžic ovocné…
Více
Výtvarná dílna: Kubistický portrét
Kubismus je avantgarní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Holandský vizuální umělec Enno de Kroon využil ve své tvorbě papírové proložky a vymyslel – Egg Cubism (“vajíčkový kubismus”). Staň…
Více
Výtvarná dílna: Tisk potravinami
Zajímavou možností k tisku s klasickými razítky je tisk s razítky z potravin. Jedná se o tisk z výšky. Při tisku razítky z ovoce a zeleniny můžete využít tvarů a struktur, které u gumových či silikonových razítek nenajdete. Můžete tisknout na papír i na textil. Potřebný materiál papír, textil; různé druhy ovoce (jablka, hrušky, citrusové…
Více
Rozcvička v kostce
Chcete si dnes zacvičit, ale chybí Vám k tomu dostatečná inspirace? Sestavte si cvičení celého těla s naší kostku, se kterou nebude žádný trénink stejný. Házej kostkou a ponech každodenní tréninkovou sestavu náhodě. Připravili jsme si pro Vás 4 kostky, přičemž každá z nich se zaměřuje na jinou část těla. Kostku si můžeš stáhnout a složit ZDE.…
Více
Aktivity (deskovka pro celou rodinu)
Zapojte do našeho měsíce zdraví celou rodinu. Znáte hru Aktivity? Na tento týden pro Vás máme zábavnou obměnu pro malé i velké, která potrápí Vaše tělo i mozek. Jak na to? Stáhni a vytiskni si hrací plán s pravidly a hrací karty. Hrací karty rozstříhej. Dále budeš potřebovat figurky (např. z člověče nezlob se), stopky…
Více
Výtvarná dílna: Malování přírodními barvivy
Malování přírodními barvivy umožňuje ponořit se do tónů barev, využívat v malbě přechodu jednoho tónu k druhému, jejich vzájemného kontrastu. Dnes si vyzkoušíme malování kávou. Co budeme potřebovat? instantní kávu, akvarelový papír, štětec, misky na ředění kávy. Postup při malování kávou Do misky rozřeďte instantní kávu vodou. Na papír vyzkoušejte možnosti odstínů kávy zředěné vodou.Na…
Více
Self-care bingo!
Pojďme společně načerpat sílu do dalších dní! Na tento týden jsme si pro Vás připravili self-care bingo, které Vám pomůže osvěžit tělo, mysl i duši. Za jak dlouho zvládnete splnit všechna políčka? Stáhni si hrací kartu, splň, zaškrtni a pokračuj dál. Máš už vše? BINGO!
Pohádkový almanach Rosivadla 2.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Dvě pohádky o Rozumu. Jedna o jeho věčném soupeření se Štěstím, druhá o místech, kde je ho nedostatek. Alespoň zdánlivě… ROSIVADLO
Výtvarná dílna: Food Art – jídlo jako umění
Co je Food Art? Hra s ovocem a zeleninou. Nenechte se mýlit. Jde o celé umění, jak vykouzlit z tohoto krásného přírodního materiálu ještě krásnější umělecká díla. Nejznámějším dílem tohoto směru je jistě obraz Rudolfa II z 16. století z dílny italského malíře Giuseppe Arcimbolda. Vyzkoušet si, jaké to je být foodartovým umělcem, můžete i vy…
Více
Hromnicová jantra
Nastávají Hromnice, svátek očištění, obnovy a všeho nového. Jsou předzvěstí přicházejícího jara, připomínka nového vegetačního období. Ačkoli zatím není nic patrného nad zemí, pod povrchem klíčí semínka, probouzí se míza ve stromech a první rostlinky si razí cestu ven. Keltové oslavovali Imbolc jako svátek nového počátku a všech věcí, které se odehrávají poprvé. Slované oslavovali…
Více
Pohádkový almanach Rosivadla 1.
POHÁDKOVÝ ALAMANACH ROSIVADLA STARÉ PŘÍBĚHY V PŮVODNÍ JAZYKOVÉ ÚPRAVĚ VYPRÁVÍ ROSIVADLO JAKO PŘIPOMÍNKU KRÁSY ČESKÉHO JAZYKA A BOHATSTVÍ UKRYTÉHO V JEDNOM MALÉM NÁRODĚ JEDNÉ MALÉ PLANETKY, V NÁS VŠECH. Příběh o královně Fantazii a její dceři Pohádce, o strážcích Rozumu a těžkém poslání Pohádky udržet své příznivce a získávat další… Účinkují Vypravěč: Jirka *…
Více
Výtvarná dílna: Barva světla na vlastnoručně vyrobeném papíře
Dalším z výtvarníků, kteří bezprostředně reagovali na sebeobětování Jana Palacha a tragickou společenskou situaci je výtvarník Václav Boštík. Díla Václava Boštíka od roku 1969 jsou charakteristická svojí abstrakcí interpretující vesmírnou energii, sílu světla a ducha. Svým obrazem čtvercového formátu vyplněného kruhovou, po okrajích rozostřenou skvrnou reflektuje tragickou lyriku Palachovi průzračné osobnosti. Modré světlo naděje sděluje morální…
Více
Únikovka na doma (4. díl)
„Poslední zastavení“ Poslední zastavení naší cesty je tady. V předchozích místnostech jsme se dozvěděli mnoho jmen, dat a pojmů, avšak v této místnosti nebudou nasbírané vědomosti tou největší výhodou. Ještě čekáš? HREJ!
Únikovka na doma (3. díl)
„A jak to bylo dál?“ Dnes se nám otevřely dveře ke třetí místnosti naší hry. Polovinu cesty už máme za sebou. Tentokrát vás ale čeká opravdu fuška. Během několika chvil totiž proletíme obdobím od roku 1969 až do roku 1989. Co se dělo v Československu během těchto 20 let? Pojďme to zjistit! Ještě čekáš? HREJ!
Výtvarná dílna: Výroba masky s Olbramem Zoubkem
Akademický sochař Olbram Zoubek vytvořil masku Jana Palacha, kterou sejmul těsně po jeho smrti. Maska se stala dokumentem doby. Za symbolikou masky se také mohou skrývat lidské emoce. Vyrobte si doma svoji vlastní masku z papíru technikou papírmaš. Metoda papírmaš je starobylá metoda využívající papíru, vody a pojidla. Co budete k výrobě masky potřebovat? Papír bez povrchové…
Více
Výtvarná dílna: výroba ručního papíru
V reakci na upálení Jana Palacha vytvořila v 70. letech výtvarnice Adriena Šimotová řadu uměleckých děl využívající různé vlastnosti papíru kombinovanou s jeho opalováním. My si dnes vyzkoušíme vytvořit svůj ruční papír doma. Tvar papíru je jen na vás. Co budete k výrobě papíru potřebovat? Papír bez povrchové úpravy (noviny, papír z bloků a diářů, kancelářský papír) Nádobu…
Více
Únikovka na doma (2. díl)
„Kdo je Jan Palach?“ Jak jsme se dozvěděli v první místnosti, rok 1968 přinesl Československému lidu spoustu změn – vpád vojsk Varšavské smlouvy na naše území, obnovení cenzury a další represivní opatření, kterými došlo k znovu utužení komunistické moci. Čtvrtek je tu a s ním i další místnost naší online únikové hry. Tento týden se společně vydáme…
Více
Únikovka na doma (1. díl)
Každý rok v lednu si občané české i slovenské republiky připomínají smutné výročí – upálení Jana Palacha na protest proti sovětské okupaci a situaci ve společnosti, kterou způsobil právě vpád vojsk zemí Varšavské smlouvy na území Československé republiky. Rozhodli jsme se proto věnovat tomuto tématu únikovou hru na pokračování. Každý čtvrtek v lednu na vás…
Více
Zkraťte si čekání na Štědrý den
Než přinese Ježíšek dárky, je třeba nazdobit stromeček a vše připravit. Aby čekání dětem i dospělým rychleji utíkalo, máme pro Vás hravé zdobení stromečku na nečisto. Budete potřebovat papír (čím větší, tím lepší), pastelky a 2 kostky. Ty si můžete vytisknout, vystřihnout a poskládat dle předlohy. Případně si jen nalepit jednotlivé obrázky na dvě větší…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (5. a 6. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (maso)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. K dispozici je všem, kdo si s rodinou nebo dětmi naloží a vychová vlastní kousek masa nebo špeku. V pátek 22.…
Více
“Svatá Albína – špek do komína” (něco navíc)
Dlouhou tradicí bylo na svátek sv. Albíny udit špek nebo maso obecně. Komíny, ve kterých by se dalo udit, už sice nemáme, zato na Kašpárkovské zahradě vyrostla během listopadu a prosince krásná nová udírna. Pokud jste se již rozhodli, že si s námi naložíte a vyudíte maso, jistě oceníte také malou drobnost jako přílohu k…
Více
Nenechte své ruce zahálet
Svatá Albína je nejpilnější přadlena. U našich předků bylo období zimy vždy spojeno s pracemi vevnitř v teple u kamen. Dralo se peří, prováděli se nejrůznější ruční práce, na který nebyl přes rok čas. Lidé se scházeli, podívali si a společně pracovali. V dnešní době už jsou ruční práce hlavně o příjemném odreagování. A když…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (3. a 4. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
Desková hra “Probuď Advent”
V tomto týdnu vám přinášíme originální a zcela novou společenskou deskovou hru Probuď Advent! Hra je určena pro 2 až 5 hráčů a kromě spousty zábavy si s ní můžete připomenout některé zvyky a tradice, které jsou tradičně spojeny s českým adventním časem. Co pro hru budete potřebovat? herní plán 5 figurek a hrací osmistěnnou…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (2. díl)
Vážení čtenáři, jako každou adventní neděli i dnes Vám přinášíme další díl adventní rozhlasové pohádky na pokračování. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když jsme se dočkali doby, ve které se…
Více
První adventní uzení
Máme ještě týden svaté Barbory, ale správný hospodář se musí dívat dopředu. Jak praví pranostika: Svatá Albína – špek do komína. Abychom měli do komína co zavěsit, přinášíme v tomto příspěvku dva recepty do udírny. Že udírnu nemáte? Nevadí. My ano. V pátek 18. 12. bude probíhat první rosické edukativní uzení na kašpárkovské zahradě. Pokud…
Více
Barborková psaníčka
Doba adventu je protkaná radostným očekáváním a kouzly. Zároveň je to doba sdílení a pospolitosti. Ne všichni ale máme možnost být se svými blízkými. Zvláště v dnešní době. Pojďme společně s dětmi vytvořit pohlednice s rozkvetlými barborkami a vykouzleme jimi úsměv na tváři osamělým seniorům. Samotná technika výroby pohlednic je totiž kouzelná, stejně jako očekávání…
Více
Cukrová srdíčka svaté Barborky
Až do 19. století byl na venkově dodržován zvyk chodit se svatou Barborou – chodit barborkou. V den svaté Barbory, 4. prosince, nebo i v předvečer tohoto svátku chodily svobodné dívky, ale i vdané ženy ustrojené za Barborky a obcházely domy. Oblékaly se do bílých nebo černých šatů, nosily závoj a hlavu jim zdobil věneček. V ruce měly…
Více
Nedělní rozhlasová pohádka – O statečné princezně Máně (1. díl)
Vážení čtenáři, exkluzivně pro tento web Vám přinášíme adventní rozhlasovou pohádku na pokračování. Její díly budeme vysílat každou adventní neděli až do konce Adventu. Bylo nebylo jedno Rosivadlo. Společnost lidí, kteří mají rádi divadlo, pohádky i jiné příběhy a kteří skrze svou radost chtějí rozsévat, správně rosivat, radost do svého okolí. To jsme my. Když…
Více
Zasněžený advent – tvoření
Těšili jste se, že Martin přijede na bílém koni a sníh pořád nikde? Chtěli byste se ráno podívat z okna a vidět bílé závěje? Pojďte si s dětmi vyzdobit okna vašich domovů a užívejte si pohledy do zasněžené krajiny. Naladit se můžeme úryvkem z Vánoční knížky: „Malé děti, které ještě neznají kalendář a měsíce, vědí,…
Více
Za tajemstvím adventních svíček
O Adventu zapaluje většina z nás na věnci adventní svíčky. Věděli jste však, co tyto svíčky znamenají? Připomeňme si význam Vánoc prostřednictvím jejich očekávání. 29. 11. 2020 ŽELEZNÁ NEDĚLE Zapaluje se první svíce. Tato svíčka symbolizuje Naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, které nosíme…
Více
17. listopad s dětmi
Jak si s dětmi povídat o naší nedávné historii? Jak jim vysvětlit, co se vlastně 17. listopadu odehrálo a proč to bylo pro nás důležité? Zveme vás k aktivitám, kterými můžete toto téma jemně otevřít. Důležité je i sdílení vlastních zkušeností rodičů či prarodičů. Nebojte se otevřeně mluvit o politice. Být angažované a zajímat se…
Více
Co bylo, už není… (PEXESO)
Události, které se odehrály 17. listopadu roku 1989 a které vedly postupně k pádu komunistického režimu, si každoročně připomínáme nejrůznějšími společenskými událostmi. V letošním roce se tradiční oslavy uskutečnit nemohou a téma svobody je opět hojně zmiňováno ve spojení s omezením vlády v důsledku epidemie Covid-19. Proto jsme se rozhodli připomenout Vám touto zábavnou formou, že co…
Více
Podkova pro koně svatého Martina
Jako my nosíme venku boty, tak koně nosí svoje podkovy. Podkova chrání koním kopyta před opotřebováním a brání mu uklouznout. Bílý kůň svatého Martina není jen tak obyčejný kůň. Jeho barva připomíná, že brzo napadne sníh. A proto musí mít i kouzelné stříbrné podkovy. Nechejte děti, ať si zkusí tuto jednoduchou podkovu vyrobit úplně sami.…
Více
Po stopách svatomartinských tradic
Svatý Martin žil ve 4. století, pocházel z dnešního Maďarska a otec voják ho umístil do římské císařské gardy. Legenda praví, že jednoho mrazivého večera jel Martin na koni do vojenského tábora a u brány ho polonahý žebrák prosil o almužnu. Martin u sebe neměl ani peníze, ani jídlo, rozdělil tedy mečem svůj plášť a…
Více
Dušičkové kouzlení v kuchyni
Svátek zesnulých je spojen s celou řadou tradic a zvyků. Kromě zapalování svíček za duše zesnulých se na tento den od pradávna peklo . Dnes si vyzkoušíme jeden tradiční a jeden méně tradiční recept. Oba spojuje vedle dušičkového času také hravost. Takže věříme, že se při pečení s dětmi užijete také spoustu zábavy. Prvním receptem je…
Více
Dušičková četba (nejen) pro seniory a vnoučata
S laskavým svolením autorky Ak. mal. Martiny Špinkové vás zveme k poslechu jemného a poetického příběhu o babičce Anně a vnučce Aničce. Anička se narodí na svět, kde se jako většina z nás potká se svou babičkou. Hraje si s ní, učí se od ní, povídají si spolu a mají také tajemství. Jak Anička roste…
Více
Tvorba dušičkové lampičky
Už od nepaměti chodíme v prvních listopadových dnech na hřbitovy a vzpomínáme s láskou na blízké, kteří nás už opustili. Podle tradic se hroby zdobí věnci a květinami a rozsvěcují se svíčky. Dle pověry mělo světlo svíček duším pomoci najít cestu zpět k živým. Ne každý, ale mohl letos navštívit hřbitov a zapálit tam svíčku.…
Více
Stromový průvodce dušičkovým časem
Dětem je velmi blízké nikdy nekončící zvídavé tázání. Nejinak je tomu i u tématu smrti a umírání. Využijte dušičkový čas nejen ke vzpomínce na své blízké, ale i ke společnému filozofování. Přijměte pozvání k aktivitám, které vás tímto tématem laskavě provedou. Každá z těchto aktivit vás zároveň zve ven, do přírody, kde si můžete odpočinout…
Více
Zvukové hádanky
Ne vždy se dá jít na procházku ven. Zkuste se tedy zaposlouchat do každodenních zvuků jedné domácnosti. Dokážete je všechny poznat? Správné odpovědi najdete na konci článku. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Správné odpovědi najde tak, že stačí označit prostor pod tímto textem 🙂 1. Zvonek kola 2. Splachování WC…
Více