Výtvarná dílna: Kubistický portrét

Výtvarná dílna: Kubistický portrét

Kubismus je avantgarní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Holandský vizuální umělec Enno de Kroon využil ve své tvorbě papírové proložky a vymyslel – Egg Cubism (“vajíčkový kubismus”).

Staň se vizuálním tvůrcem, inspiruj se dílem Enno de Kroona, využij členitého povrchu papírových proložek na vejce. Experimentuj. Namaluj portrét jinak.

Potřebný materiál

  • papírová čtvrtka;
  • papírové proložky na vejce;
  • pastelky, temperové barvy;
  • štětec, voda, kelímek na vodu.

Jak na to?

Rozmíchej temperové barvy a nanes na papírovou proložku svůj portrét. Výsledný obraz si pak můžeš jednoduše zavěsit na zeď, nebo opřít na poličku. Nebudeš ani potřebovat rám.

Výsledný portrét může vypadat například takto:

O výsledky své práce se s námi můžete podělit a zaslat na adresu: murycova@svcrosice.cz

Věděli jste?

Kubismus je avantgardní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Zobrazený předmět byl rozkládán až na nejjednodušší geometrické tvary (především krychle, latinsky cubus).
Mezi nejvýznamnější představitele kubismu v malířství patří George Braque a Pablo Picasso, v Čechách potom Bohumil Kubišta, Emil Filla, Josef Čapek, Václav Špála.

K nejvýznamnějším kubistickým představitelům brněnské meziválečné malby patří Jaroslav Král (1883 – 1942). Koncem 20. let začaly v umělcově práci převažovat kubistické tendence, vzniká řada zátiší, reagující i na český lyrický kubismus a dosahující až abstraktního výrazu. I zde, stejně jako v předešlé tvorbě, Král dosáhl v jednoduchosti a čistotě projevu osobitého poetického výrazu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.