Výtvarná dílna: papírová růže

Výtvarná dílna: papírová růže

Měsíc březen věnujeme ženám. Dne 8. března oslavíme Mezinárodní den žen. Protože ne pro každého je v dnešní době návštěva květinářství možná, přinášíme vám originální návod na výrobu papírové růže pro vaše blízké ženy, dívky. 

Proč zrovna růže? Protože růže je nejsmyslnější a nevšední královnou květin.

Co budete potřebovat?

  • růžová papírová čtvrtka;
  • šablona (ke stažení zde);
  • nůžky, tuhé lepidlo;
  • tavicí pistole a náplň do tavicí pistole;
  • špejle.

Jak na to?

Velikost šablony přizpůsobte velikosti výsledných růžiček. – Překreslete na papír – Do papíru formátu A4 se může vejít i 9 překreslených šablon.

Překreslený tvar růžičky vystřihněte, nejdříve z rovné strany a pak ze strany s vlnkami.

Vystřihnutou šablonu namotejte na špejli a potom špejle sejměte.

Na okraj rovné strany šablony naneste lepidlo a smotejte v ruce do požadovaného tvaru. Tvar růžičky může být méně rozvitý, více rozvitý, to záleží na vás.

Poté ze spodní strany růžičku zafixujte tavicí pistolí. Roztavené lepidlo můžete kápnout i do středu růžičky – a je hotovo.
Co s růžičkami uděláte je na vás. Mohou se stát ozdobou jakékoliv dekorace.

O výsledky své práce se s námi můžete podělit a zaslat na adresu: murycova@svcrosice.cz

Věděli jste?

Symbol růžové růže je silně spojen s postavou mýtické Venuše. Je propojen s lidskou sexualitou a touhou po lásce, která nikdy neumírá. Asi nejznámější ztvárněnou Venuší je Venuše renesančního italského malíře Sandra Botticelliho.

Jeho obraz Zrození Venuše (vznik kol. 1478) odkazuje na antickou mytologickou literaturu. Zachycuje okamžik, kdy se Venuše vynoří z mořských vln nesena na lastuře. Kromě samotné ilustrace mýtu umělec zakomponoval do obrazu mnoho dalších konotací a významů, mimo jiné např. symboly Venuše, růžové růže a zlata.

Venuše je symbolem ženské krásy, lásky, znovuoživení antické tradice a moudrosti, zrodu nové doby – renesance, nové doby vzdělanosti a humanismu. Ztělesňuje tradiční symbol narození, plodnosti a sexuální touhy. Nahá bohyně je představitelkou lásky pozemské i duchovní, někdy je spojována s Pannou Marií. Růžová růže je atributem Venuše, bohyně jara a květin, odkazuje na lidskou sexualitu a touhu. Zlato, kterým je pokryto mnoho míst na obraze, podtrhuje jeho hodnotu, a roli obrazu jako cenného předmětu. Odráží božskou podstatu Venuše a je symbolem dokonalosti, tepla a lásky.

Zdroje
  • Pijoan, José, Dějiny umění, sv. 5, Odeon, Praha 1979
  • Togner, Milan, Sandro Botticelli, Datel, Brno 1994
  • Ruth a Max Seydewitzovi, Zrození Venuše, Vyšehrad, 1984
  • Google Art Project
  • ivetule.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.