Výtvarná dílna: technika koláže

Výtvarná dílna: technika koláže

Svérázná malířka, kresliřka a grafička českého původu Toyen alias Marie Černínová patří dodnes k nejvýznamnějším představitelům předválečné avantgardy. Byla spolu se svým nejbližším přítelem Jindřichem Štýrským spoluautorkou artificielismu – směru, který představoval originální alternativu k surrealismu a abstrakci.

K jejím nejvýznamnějším dílům patří obraz Sen z roku 1937. V něm se zrcadlí všechny klíčové pocity celé její tvorby – osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí, snaží se zachytit sny, představy, pocity a myšlenky.

Popusťte i vy uzdu své fantazii a ztvárněte svůj sen. Využijte techniku koláže, kdy se na zvolený podklad lepí jiný materiál, většinou vystřižený nebo vytržený, v záměrně neobvyklých souvislostech, s novým významem. Ve svém snu můžete cestovat po galaxiích, zažít neobvyklá dobrodružství. Pokud se vám sny nezdají, představte si, jaký sen byste si chtěli zdát nebo prožít.

Co budete potřebovat?

  • výkres bílý, barevný nebo s kresleným či malovaným podkladem;
  • nůžky, tuhé lepidlo;
  • různé časopisy;
  • tužka, pastelky, barvy.

Jak na to?

jednotlivé prvky koláže vystříhejte a postupně podle pocitu nalepujte nebo dokreslujte na podklad. Podle aktuálního rozpoložení vytvořte svou pocitovou koláž.

Výsledek může vypadat např. takto:

Fotografie svých ztvárnění nám můžete zaslat na email: murycova@svcrosice.cz

 

Věděli jste?

Malířka v roce 1922 přijala neutrální pseudonym, který pro ni vymyslel Jaroslav Seifert. Tím popřela tradiční roli ve společnosti. Vedla velmi nezávislý život a navzdory tehdejším konvencím chodila oblečená jako muž. Mluvila o sobě v mužském rodě, odmítala svou ženskou identitu a usilovala o bezpohlavní společenské uspořádání. Odborníky je považována za průkopnici ženského hnutí a představitelku nového pohledu na to, jak mohou ženy vnímat, přemýšlet a rozumět samy sobě v moderním světě.

 
 

Zdroje

Cathrin Klingsöhr-Leroyová: Surrealismus. 2005.

Karel Srp: Toyen. Praha 2000.

František Šmejkal: Štýrský a Toyen. Brno, 1966.

Jindřich Štýrský: Sny. Praha, 2012.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.