Výtvarná dílna: Tisk potravinami

Výtvarná dílna: Tisk potravinami

Zajímavou možností k tisku s klasickými razítky je tisk s razítky z potravin. Jedná se o tisk z výšky. Při tisku razítky z ovoce a zeleniny můžete využít tvarů a struktur, které u gumových či silikonových razítek nenajdete. Můžete tisknout na papír i na textil.

Potřebný materiál

  • papír, textil;
  • různé druhy ovoce (jablka, hrušky, citrusové plody,..);
  • různé druhy zeleniny (kořenové, listy kapusty,…);
  • štětec, voda, kelímek na vodu;
  • barvy – tempery, akrylové barvy, barvy na textil.

Postup

Ovoce rozkrojte na půlku, kořenovou zeleninu nakrájejte na silnější špalíčky. U listové zeleniny vyberte pevnější, strukturované listy. Připravte barvy a podklad. Na tiskátka z ovoce či zeleniny naneste barvu (přímo na razítku můžete barvy míchat mezi sebou a tvořit různé barevné odstíny). Tiskněte na podklad. Experimentujte, vytvářejte barevné kompozice.

Výsledek může vypadat například takto:                                                                                

Pokud jste odvážní, můžete tiskáním nebo i malbou napodobit dílo Karin Pliemové – Pasticci II.

O výsledky své práce se s námi můžete podělit a zaslat na adresu: murycova@svcrosice.cz

Věděli jste?

Obraz Pasticci II namalovala současná malířka rakouského původu Karin Pliemová. Žije a pracuje ve Vídni. Zde také vystudovala malbu a sochařství na Umělecko-průmyslové škole. V České republice své obrazy vystavovala v roce 2015 v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Návštěvníky výstavy zaujala obrazy, z nichž vystupují “rostlinné organismy rozmanitých ekosystémů… navzájem na sebe působí, vytvářejí nové formy a vztahy.” V obrazech Karin Pliem hrají významnou roli rostliny a komodity zanechávající otisk v kulturní historii lidstva. Jedná se o nepůvodní (nebiotické) druhy, organismy ovlivněné genovým inženýrstvím, ohrožené organismy. Zdrojem inspirace jsou léčivé nebo návykové látky, jídlo – kukuřice, mák, kokos, kudzu, květ hrachu, lotosový květ, krevety, sumec, chobotnice,…zvolené barvy jakoby žijí v “symbiotické unii”. Navzájem mutují, vytvářejí nové tvary. Jejím velkým inspirativní zdrojem je surrelistický malíř Salvator Dalí a jeho dílo Nature morte vivente 1 z roku 1956.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.