Výtvarná dílna: Barva světla na vlastnoručně vyrobeném papíře

Výtvarná dílna: Barva světla na vlastnoručně vyrobeném papíře

Dalším z výtvarníků, kteří bezprostředně reagovali na sebeobětování Jana Palacha a tragickou společenskou situaci je výtvarník Václav Boštík. Díla Václava Boštíka od roku 1969 jsou charakteristická svojí abstrakcí interpretující vesmírnou energii, sílu světla a ducha. Svým obrazem čtvercového formátu vyplněného kruhovou, po okrajích rozostřenou skvrnou reflektuje tragickou lyriku Palachovi průzračné osobnosti. Modré světlo naděje sděluje morální nezranitelnost a Palachovo hrdinství.

Vyrobte si papír čtvercového, nebo obdélníkového tvaru, na který pak můžete kreslit, malovat, psát, zachytit svoje dojmy z působení vesmírné energie, světla. 

Tvar papíru je určen tvarem rámečku, který si můžeš vyrobit za pomocí dřevěného rámečku na obrázky a síťky na mouchy.

Co budete potřebovat k výrobě rámečku?

  • 2 dřevěné rámečky stejného rozměru;
  • plastovou síťku do okna na mouchy a komáry (prodává se v domácích potřebách v metráži);
  • rýsováčky nebo sešívačku na papír.

Na jeden z rámečků na vnější stranu pečlivě natáhneme plastovou síťku, na rámeček ji ze spodu připevníme rýsováčky nebo sešívačkou na papír. Druhý rámeček zůstane bez síťky.

Co budete potřebovat k výrobě papíru?

  • Papír bez povrchové úpravy (noviny, papír z bloků a diářů, kancelářský papír);
  • nádobu na výrobu papíru, tyčový mixér, škrob na prádlo, houbičku, hadřík na umývání nádobí z netkané textilie, vodu, kelímek na nabírání vody;
  • rámeček.

Pracovní postup

Starý papír natrháme na kousky, zalijeme teplou vodou a necháme papír přes noc ve vodě rozmočit.

Rozmočený papír rozmixujeme tyčovým mixérem na kaši, do rozmixované směsi přidáme  škrob na prádlo.

Papírovou kaši rozředíme vodou tak, aby byla hmota řídká. Připravíme si rámeček potažený plastovou mřížkou, na něj položíme prázdný rámeček vrchní stranou směrem dolů. Rámeček opřeme rohem o okraj nádoby, druhý okraj držíme jednou rukou, druhou rukou nabíráme zředěnou papírovou hmotu a nalíváme ji do prostoru uvnitř rámečku. Voda protéká síťkou zpět do nádoby, na síťce ulpívá samotná papírová hmota spojená škrobem. Při tloušťce papírové hmoty cca 2 mm odděláme horní rámeček, spodní rámeček rychle překlopíme na podložku vytvořenou z vrstvy novinového papíru a navlhčeného hadříku netkané textilie. Rámeček opatrně odejmeme a přebytečnou vodu z papíru odčerpáme houbičkou, kterou postupně přikládáme na papírovou hmotu čtvercového nebo obdélníkové tvaru a pak vyždímáme. Houbičkou nesmíme papír třít. Necháme uschnout.

Každý papír bude originál. Dále se můžeš inspirovat výtvarným dílem Václava Boštíka pokusit se vystihnout energii vesmíru, světlo ducha.

Zdroje: Ruční papír, J.Fixl, A. Vondrušková, Grada

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.